Bergénie: Vďačné a dlhoveké trvalky, ktoré zvládne naozaj každý

 • 07.09.2018

Týmto rýchlorastúcim trvalkám sa darí aj tam, kde iným nie. Upútajú celoročne zelenými listami a peknými kvetmi. Ideálne je vysadiť ich na polotienisté problematické miesta, kde zakrátko vytvoria súvislý zelený porast.

Bergénie: Vďačné a dlhoveké trvalky, ktoré zvládne naozaj každý

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • záhradnícky substrát

Náradie:

  • rýľ
  • záhradnícke nožnice
 • lopatka
 • krhla s vodou
 • ostrý nôž

Náročnosť: *
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok jesene
Čas: do 1 hodiny

Postup

1. VÝBER

Bergénia

Bergéniu si ľahko rozmnožíme delením starších trsov. Z jedného husto olisteného trsu, ktorý sa rozrastal niekoľko rokov, tak môžeme získať viacero nových rastlín.

2. ROZDELENIE

Bergénie

Trs najlepšie rozdelíme pomocou ostrého rýľa so zarovnaným okrajom. Postupujeme opatrne, aby sme nepoškodili výhonky.

3. ROZTRHNUTIE

Rozsádzanie bergénií

Druhou možnosťou je vykopať kompletný trs pomocou rýľa a rozdeliť ho v rukách na jednotlivé časti. Treba však postupovať opatrne, aby sme zbytočne neoddeľovali listy.

4. ODDELENIE NOŽOM

Delenie bergénií

Praktickejšie bude rozdeliť trs pomocou ostrejšieho noža. Každá oddelená časť by mala mať korene aj listy. Dávame pozor, aby sme neodrezali časti bez koreňov.

5. LISTY

Bergénie

Z jednotlivých častí odstránime niekoľko listov. Zameriame sa na poškodené, deformované alebo choré. Čím menej listov budú mať, tým rýchlejšie a lepšie sa zakorenia.

6. MIESTO

Výsadba bergénií

Na mieste, kde budeme vysádzať, dôkladne odstránime burinu a prekypríme pôdu. Ešte predtým ju výdatne zalejeme. Ak je pôda kyprá, jamku ľahko vyhĺbime aj pomocou lopatky.

7. VODA

Výsadba bergénie

Na dno vyhĺbenej jamy dáme jednu lopatku kvalitného záhradníckeho substrátu a nalejeme vodu. Prípadné kamene či podpovrchové korene z jamy vyberieme.

8. VLOŽENIE

Bergénie

Pripravenú rastlinu opatrne vložíme do výsadbovej jamy. Nevkladáme ju príliš hlboko, koreňový kŕčok má byť na úrovni povrchu pôdy.

9. ZASYPANIE

Bergénie

Korene vysádzanej bergénie zasypeme kvalitným záhradníckym substrátom, aby sa čo najrýchlejšie rozrástla. Nepoužívame zeminu z výkopu.

10. UTLAČENIE

Bergénie

Zeminu okolo vysadenej rastliny utlačíme a rastlinu výdatne zalejeme. Substrát musí byť neustále mierne vlhký. Podporí to zakorenenie a rýchlejšie rozrastanie.

Dobré rady

Stanovište

Pestovateľsky úplne nenáročné bergénie (Bergenia cordifolia) sa rýchlo a husto rozrastajú na polotienistom mieste, v mierne vlhkej a humóznej pôde. Znesú aj suchšiu pôdu, nie však premáčanú. Ide o pestovateľsky nenáročné trvalky, ktoré netreba často zalievať ani prihnojovať.

Netrpia chorobami ani škodcami, obľubujú ich však slimáky – v hustom poraste listov sa dokonca aj ukrývajú. Občas je dobré staršie trsy rozdeliť, vďaka čomu budú pekne kvitnúť aj na jar. Kvety sú biele alebo ružové. Čím menej kvitnú, tým majú krajšie listy. Odkvitnuté kvety sa musia vždy odstrániť.

Bergénie

Rozmnožovanie

Ideálne je si túto činnosť načasovať na obdobie po odkvitnutí, teda na neskorú jar. Rovnako vhodná je však aj skorá jeseň. Delenie starších trsov je najosvedčenejšia metóda. Odporúča sa vytvárať súvislé porasty, pričom medzi vysádzanými rastlinami by mali byť rozstupy aspoň 30 cm. Takto vysadené rastliny sa rýchlo zakorenia a vytvoria pekný podrast.

Nemá zmysel sadiť bergéniu medzi iné či vyššie trvalky. Na to, aby sa pekne rozrástla, potrebuje priestor, ktorý bude venovaný len jej. Rastlinu možno rozmnožiť aj pomocou odrezkov z podzemkov.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov