Výstavba vodného prvku v záhrade svojpomocne. Ako na to?

  • 25.08.2019

Chceme mať v záhrade vodný prvok. Kúpili sme debniace tvárnice, andezit, rastliny a čerpadlo s vaňou a hadicou, ale nevieme, ako pokračovať a ako sa o vodný prvok neskôr starať.

Jazierko s vodopádom v záhrade

Debniace tvárnice môžeme ukladať tesne vedľa seba alebo aj s drobným odstupom. Ušetríme tým počet tvárnic, ale stabilitu a pevnosť vyvýšeniny to neobmedzí. Vďaka odstupom sa dá prepchať cez telo vodného prvku hadica alebo elektrický kábel. Následne DT-čka obložíme andezitovými platňami. Do zvyšných DT-čiek sa dajú vysádzať rôzne druhy rastlín. Andezitové platne dodajú vodnému prvku príchuť autenticity. Jednak sa andezit u nás prirodzene vyskytuje a jednak sa dizajnovo k vode hodí. Čím hrubšie andezitové platne použijeme, tým stabilnejší systém bude. Ak sú platne príliš veľké, môžeme si ich prispôsobiť tým, že ich rozbijeme.

Inšpirujte sa: Ako na riešenie záhradného jazierka v malej záhrade

Údržba andezitového vodného prvku spočíva v odstránení vody zo systému pred zimou a v zazimovaní čerpadla. Mráz by mohol spôsobiť prasknutie hadice alebo poškodenie vane kaskády. DT-čka ako telo vodného prvku, andezitové platne ako obloženie vodného prvku ani jazierkovú fóliu alebo geotextíliu nemusíme zazimovávať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie