Inšpirácie: Výsadba kvetov na balkón podľa svetových strán

  • 14.05.2018

Pri dnešnom bohatom výbere rastlín nie je problém zvoliť si ich správnu kombináciu. Či už máme balkón orientovaný na sever, juh, východ alebo západ. Tu sú inšpirácie na výsadbu do hrantov na balkón podľa svetových strán.

Inšpirácie: Výsadba kvetov na balkón podľa svetových strán

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • samozavlažovacie nádoby
  • substrát na balkónové rastliny
  • rastliny na výsadbu

Náradie:

  •  lopatka

Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jar

Postup

1. PRÍPRAVA KNÔTOV

Samozavlažovací kvetináč

Vysádzať budeme do samozavlažovacej nádoby. Do jej vnútorného dielu prevlečieme cez otvory všetky knôty. Tie zabezpečia koreňom neustály prísun vody.

2. VKLADANIE DNA

Samozavlažovací kvetináč

Celý vnútorný diel i s knôtmi vložíme do nádoby tak, aby oddeľoval vodu od substrátu. Knôty by mali siahať až na dno, aby mohli privádzať vlahu do substrátu.

3. INŠTALÁCIA HLADINOMERA

Samozavlažovací kvetináč

Množstvo vody v spodnej časti črepníka vidieť na prehľadnej stupnici merača hladiny vody. Ten vložíme do špeciálnej zarážky na okraji nádoby.

4. SUBSTRÁT

Substrát v kvetináči

Nasypeme prvú vrstvu substrátu na balkónové rastliny. Do novej zeminy netreba miešať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, obsahuje zásobu na šesť týždňov.

5. ROZMIESTNENIE

Rozmiestnenie rastlín

Rastliny opatrne vyberieme z črepníkov a rozmiestnime ich v nádobe tak, aby sa nepoškodil koreňový bal. Počet rastlín prispôsobíme veľkosti nádoby.

6. VÝSADBA NA VÝCHOD A ZÁPAD

Výsadba na východ a západ

Rastliny poukladáme na pripravenú vrstvu substrátu a postupne z jednej strany na druhú pridávame zeminu do voľných priestorov medzi koreňovými balmi.

7. POLIEVANIE

Polievanie

Substrát medzi rastlinami utlačíme a celú výsadbu dôkladne zalejeme odstátou vodou. Nezabudneme doliať vodu i do spodného zásobníka.

8. VÝSADBA NA JUH

Výsadba na juh

Teplo a intenzívne slnko takejto výsadbe dodá novú silu na rast a bohaté kvitnutie. Pravidelne zalievame, hnojíme a odstraňujeme odkvitnuté kvety.

9. UTLÁČANIE SUBSTRÁTU

Utlačenie substrátu

Po pridaní poslednej rastliny dosypeme substrát a pritlačíme ho. Mal by siahať asi 2 cm od horného okraja nádoby. Tlačíme len jemne, aby sme nepoškodili dno.

10. VÝSADBA NA SEVER – VYBERANIE

Výsadba na sever

Zeminu pred výsadbou polejeme, rastliny sa budú ľahšie vyberať z nádob. Plastový črepník po obvode jemne postláčame a celý koreň aj so substrátom vyberieme.

11. VÝSADBA NA SEVER

Výsadba na sever

Nádobu zabezpečíme plastovou sponou, ktorá istí jednotlivé steny. Takto vysadenú nádobu môžeme umiestniť na najchladnejšie okno, balkón i terasu. Nemusíme sa báť, že by sa kvetom nedarilo.

Kombinácie podľa svetových strán

Tieň a sever

Na severnú stranu slnko veľmi nesvieti. Preto volíme druhy, ktoré znášajú dlhšie zatienenie. Medzi ne patrí nezábudka, netýkavka a brečtan, ktoré sme použili aj vo výsadbe. Ďalšie vhodné druhy sú fuksie, begónie hľuznaté, kapucínky, funkie, azalky a zimozeleň.

Východ a západ slnka

Tieto svetové strany sú bez silného slnečného žiarenia a majú veľmi podobné svetelné podmienky. Tie vyhovujú aksamietnici, šalvii, plektrantu a trojzubu, ale tiež sa tu darí lobelkám, čarodejkám, či popínavým alebo anglickým muškátom.

Slnečný juh

Takto orientovaný balkón je zaplavený slnečnými lúčmi po celý deň. Zvolíme sem napríklad muškát krúžkovaný, slamihu a turicu. Vysoké teploty a slnko znesie aj železník, petúnia, aksamietnica, levanduľa, bakopa, osteospermum a gazánia.

 

Text a foto: Lucia F. Valkovičová
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov