Ako si dopestovať krásny asparágus

 • 25.04.2018

Asparágus kedysi nechýbal na žiadnom vidieckom dvore. Aktuálne sa opäť dostáva do popredia a čoraz častejšie ho vídať aj v moderných záhradách. Až do konca jari je príležitosť presadiť príliš prekorenené rastliny alebo zasadiť tie z trhoviska. 

Ako si dopestovať krásny asparágus

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát na izbové rastliny
 • črepník
 • keramzit

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • lopatka
 • pracovné rukavice
 • krhla s vodou
 • ostrý nôž

Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jar, začiatok leta

Pracovný postup

1. BURINA

Burina pri asparáguse

Rôzne druhy asparágusov môžeme kúpiť na trhu. Po kúpe rastlinu presadíme. Začneme odstránením buriny z črepníka, ktorá sa tu veľmi často vyskytuje.

2. KONTROLA

Koreňový bal

Ak je koreňový bal výrazne prekorenený, takmer nevidno substrát a hľuzy sú k sebe tesne natlačené, je najvyšší čas presádzať. Inak začne rastlina chradnúť.

3. UVOĽNENIE

Koreňový bal asparágusu

Koreňový bal vyberieme z pôvodného črepníka a jemne ho uvoľníme rukami. Nikdy ho úplne nerozoberáme. Suché alebo poškodené časti odstrihneme.

4. STRED

Kontrola koreňového balu

Pri tejto rastline sa môže stať, že odumrie vnútorná časť koreňového balu. Vtedy je lepšie celý koreňový bal rozobrať a zbaviť ho odumretých koreňov.

5. DRENÁŽ

Drenáž do črepníka

Korene asparágusu neznesú dlhodobé premokrenie. Preto vytvoríme z keramzitu alebo zo starých hlinených črepníkov drenážnu vrstvu hrubú aspoň 5 cm.

6. SUBSTRÁT

Substrát pre asparágus

Črepník naplníme čerstvým substrátom. Vhodná je zmes pareniskovej zeminy, piesku a rašeliny v pomere 3 : 1 : 1. Môžeme použiť aj substrát na izbové rastliny.

7. ÚPRAVA

Črepník so substrátom

Ideálne pH substrátu na asparágus je 6 – 6,5. Črepník naplníme substrátom len asi do polovice. Povrch urovnáme.

8. VLOŽENIE

Asparágus

Rastlinu s upraveným koreňovým balom vložíme do črepníka, no nie hlboko a postupne obsypeme substrátom. Nakoniec ho utlačíme na bokoch.

9. DOSYPANIE

Výsadba asparágusu

Podľa potreby dosypeme zvyšný substrát a utlačíme ho. Dávame pozor, aby sme nepoškodili nové krehké výhonky, ktoré sa objavujú teraz na jar.

10. UMIESTNENIE

Asparágus

V lete môže byť asparágus vonku – na terase, balkóne či v záhrade. Vhodné je slnečné a polotienisté miesto, nie však celodenný úpek či poludňajšie slnko.

11. ZÁLIEVKA

Asparágus

Presadený asparágus nezabudnime výdatne zaliať. Zalievame, až keď substrát v črepníku mierne preschne.

Dobré rady

Presádzanie

Asparágus vždy presádzame, až keď je to nevyhnutné. Napríklad vtedy, ak je črepník/koreňový bal výrazne prekorenený. Často napríklad zvykne plastový črepník pod náporom koreňov prasknúť. Rastlinu je dobré presádzať raz za tri a viac rokov, určite nie častejšie. Pri presádzaní nikdy nezabúdame na drenážnu vrstvu, rastlina totiž citlivo reaguje na hromadenie vlhkosti okolo koreňov.

Pestovanie

Asparágusy sú dlhoveké dekoratívne rastliny pochádzajúce z tropických oblastí Afriky a Ázie. V lete je lepšie pestovať ich vonku. Dôležitý je dostatok svetla, skôr rozptýleného, určite nie priame slnko. Najmenej vhodný je pre tieto rastliny tieň. Výhodou je, že znesú aj vyššie letné teploty (30 – 35 °C). V zime je však dôležité pestovať ich pri nižších teplotách (okolo 15 °C). Rastliny obľubujú počas vegetačného obdobia vyššiu vlhkosť vzduchu, preto ich treba v lete často postrekovať vodou. Tiež je nevyhnutná výdatná zálievka odstátou vodou. Počas leta sa vyplatí rastliny aj prihnojovať, stačí raz za dva týždne vo forme hnojivej zálievky.

Použitie

Kvetinové stolíky, závesné nádoby, debničky s letničkami, samostatné nádoby v záhrade, na terase či balkóne. Husto olistené výhonky sú vhodné aj na rez.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda