Ako zazimovať levanduľu?

  • 29.09.2021

Voňavá fialová krása zdobí naše záhrady a balkóny až do jesene. Za svoje celoročné kvitnutie a omamnú vôňu si určite zaslúži trocha starostlivosti aj pred príchodom zimy. Pripraviť levanduľu na zimu je rýchle a jednoduché.

Zamrznutá levanduľa

Rez levandule

Levanduľu je potrebné strihať dvakrát do roka, inak by z nej vyrástol veľký, neforemný a nekvitnúci ker. Rezom ju nielen vytvarujeme, ale hlavne jej doprajeme vytvoriť si priestor na zahustenie a rast. Práve na jeseň je čas na druhý rez.

Najvhodnejším obdobím je koniec septembra až novembra. Robíme ho po odkvitnutí a nemal by byť príliš hlboký. Skracujeme ju nožnicami nad rozkvetím vo výške 5 – 8 centimetrov. Dávame pozor, aby sme nezastrihli do drevnatých častí. Levanduľu je potrebné orezať tak, aby na nej ostalo dostatok aktívnych pukov, z ktorých na jar vyrastú výhonky. Neostrihaná levanduľa začne časom drevnatieť a môže prestať kvitnúť. Ak by sa rez na jeseň nevykonal, vetvičky by sa pod náporom snehu mohli zlomiť a poškodiť.

Rez levandule

Tip od nás:

Odstrihnuté stonky nevyhadzujeme, môžeme ich totiž využiť na priesady. Na prvú zimu tieto rozmnožené priesady zakryjeme zaváraninovým pohárom alebo umelohmotnou fľašou.

Zazimovanie levandule v črepníku

Kvetináče na balkóne alebo terase obalíme jutovinou alebo igelitom a prenesieme na zastrešené miesto. Pokiaľ vonku nemrzne, levandule polejeme. Snažíme sa ich ochrániť pred silným vetrom, snehom alebo dažďom. Nikdy levanduľu neprenášame do vykurovaného interiéru. Začala by púšťať nové výhonky, ktorým by uškodil nedostatok svetla. Levanduľa v črepníku je náchylnejšia na premrznutie viac, ako levanduľa zasadená v pôde.

Levanduľa v črepníku

Zazimovanie levandule v zemi

Keďže levanduľa je trvalka, zimu znáša pomerne dobre. Korene levandule obsypeme čerstvou zeminou a zvyšok rastliny ochránime slamou, čečinou, jutovinou alebo suchým lístím.

Pri zazimovaní levandule je rozhodujúce, v ktorej časti Slovenska ju pestujeme. Kým na severe krajiny je nutné ju ochrániť, v južnej, teplejšej časti krajiny dokáže prezimovať aj bez zakrytia. Keď máme na jar pocit, že trvalka predsa premrzla, zrežeme ju až po zdrevnatené časti blízko zeme.

Levanduľa
Foto: Dana Račko

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock, Dana Račko

Diskusie na tému článku