Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych

  • 13.03.2019

Aby navštívená záhrada s bazénom získala svoju dnešnú podobu, musela prejsť rekonštrukciou. Prvá realizácia celkom nenaplnila očakávanie majiteľov, a tak sa s požiadavkou na zmenu obrátili postupne asi na tri ateliéry.

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych

Zapáčil sa im až návrh záhradných architektov Samuela Navrátila a Lenky Kajtárovej z ateliéru Edengardens. „Prianím majiteľov bola jednoduchá a moderná záhrada s dostatkom súkromia a možností relaxu, v ktorej sa budú cítiť príjemne,“ spomína Lenka.

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych
Záhradu spestrujú novozaložené trvalkové záhony.

„Z pôvodného riešenia sme zachovali niekoľko prvkov, ktoré záhrade pristali a boli funkčné. Týkalo sa to urastenej čerešne nad vírivkou a živých plotov z tují a vavrínovcov, pretože už boli dostatočne veľké a vytvárali vždyzelenú bariéru. Do hotových pevných častí sme zasiahli iba minimálne. Vymenili sme pôvodnú dlažbu za veľkoformátovú a mierne sme upravili trasovanie komunikácií.“

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych
Tvarované stromy popri plote izolujú, no nezasahujú príliš do priestoru.

Pribudli nové prvky


Nový návrh obsahoval i čosi navyše. Malý vodný prvok pri terase, ktorý v lete zlepšuje mikroklímu, a rozprávkový oddychový kút s hojdacou sieťou, to všetko podporené atraktívnymi výsadbami. Jednoduchosť a zároveň exkluzívnosť boli presne tým, prečo sa majitelia rozhodli pre tento návrh. Záhradní architekti ním nadviazali na modernú architektúru domu.

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych

Jednoduchú kompozíciu záhrady vystihujú rovné línie. Tie v záhradách nepôsobia stroho, zvlášť keď ich zjemňuje rôznorodé rastlinstvo. Hlavnú terasu napojenú na dom zútulnili líniovým vodným prvkom so zrkadliacim efektom hladiny. Spoza neho v lete „vykúkajú“ biele súkvetia hortenzií. Vytvorený je jednoducho z deliacich tvárnic, omietnutých nabielo, a vo vnútri je vyložený jazierkovou fóliou. Horný okraj z mramorových dosák antracitovej farby je dostatočne široký na to, aby si naň človek mohol sadnúť a ponoriť si ruky.

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych
V predzáhradke vo výsadbách dominuje zelená. Zo vždyzelených druhov sú zastúpené fotínie na kmeni a tvarované krušpány.

V tieni pod platanmi

Nová oddychová zóna s hojdacou sieťou je situovaná priamo oproti hlavnej terase. Pri priamom pohľade z nej sa tento kút, vďaka tvaru stojana a hojdacej sieti, akoby široko usmieva. Pozadie tvoria odrastené a zastrihnuté tuje z pôvodných výsadieb a z bočnej strany tvarované hrabové palmety.

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych

„Zo stromov sme tu stavili na dáždnikové platany na bambusovej konštrukcii s atraktívnou kôrou, ktoré tvoria nad hojdacou sieťou akúsi strechu,“ vysvetľuje Lenka.

Boli sme sa pozrieť: Záhrada stvorená na oddych
Platany sa zastrihávajú a priväzujú k bambusovej konštrukcii.

„Stojan so sieťou je položený na štrkovom poli vytvorenom technológiou bera, pri ktorej je štrk vsypaný do špeciálnych rohoží z tvrdeného plastu, čo zlepšuje pochôdznosť povrchu. Túto časť skrášľujú vysadené línie krušpánov tvarovaných do gule a „rozvoľnené“ farebné trvalkové záhony.“ Záhrada konečne spĺňa to, čo si majitelia predstavovali. Niekoľko možností oddychu v atraktívnej a modernej zelenej náruči.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Matej Hakar
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám