Chcete mať krásne bršleny? Upravte ich správnym rezom

  • 07.05.2020

Vždyzelené listnáče nájdeme v mnohých záhradách. Ich krása vynikne najmä v zime, ale aj v iných obdobiach roka.

Bršleny

Vďačné sú vždyzelené bršleny, ktorých je niekoľko druhov a veľa kultivarov. Uplatnia sa zakomponované v záhonoch, pri plotoch a v predzáhradkách. Ich prednosťou je to, že nezaberú veľa miesta a vojdú sa aj do menších záhrad. Napriek tomu je vhodné udržať ich v kompaktnejšom tvare, čo im pridáva na zaujímavosti. Vždyzelené bršleny pozitívne reagujú na rez. Pri reze je dôležité použiť ostré náradie a nerezať v období, keď prší.

Krok za krokom

1. Rez a rozsádzanie

Bršlen pred rezom

Nerezané bršleny sú riedke a vytiahnuté. V tomto prípadne by bolo potrebné okrem rezu jeden z bršlenov presadiť inam. Treba im zabezpečiť aj dostatok svetla.

2. Ako rezať

Rez bršlenu

Rez vedieme nad zdravými pukmi a odstránime všetky najdlhšie jednoročné výhony, ktoré viditeľne vyrastajú von z kra. Nezabudneme odstrániť poškodené alebo suché konáriky.

3. Po reze

Bršlen po reze

Ostrihaný ker má kompaktnejší tvar a pôsobí príjemnejšie. Rez naštartuje tvorbu nových výhonkov a tým zahusťovanie kra. Teraz mu môžeme dopriať aj hnojivo a doplnkovú závlahu.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov