Patrí k zaujímavým, no menej pestovaným okrasným drevinám, ktoré sa navyše pýšia exotickým šarmom. Ide o príťažlivo vyzerajúcu drevinu kvitnúcu v lete. Jej hlavným lákadlom sú kvety, ktoré sa ponášajú na kvety orchideí. Ako túto drevinu správne pestovať a kde sa jej bude dariť?

Chitalpa taškentská (x Chitalpa tashkentensis) je krížencom chilopsisu, opadavej dreviny, ktorá rastie napríklad v Mexiku a často býva označovaná ako púštna vŕba, a u nás známejšej katalpy. Drevina vznikla v Uzbekistane a v súčasnosti už jej sortiment zahŕňa viacero odrôd, ktoré sa líšia hlavne farbou kvetov. Dariť sa však tejto šarmantnej kráske nebude všade.
Ako vybrať miesto pre chitalpu
Ide o teplomilnú drevinu a preto sa jej bude najlepšie dariť na slnečných a teplejších stanovištiach v nižších polohách. V takýchto podmienkach a hlavne počas teplého leta bohato a dlho kvitne. Zároveň sa aj postupne rozrastá.
Miesto pestovania by však malo byť chránené pred vetrom, pretože ten by mohol krehké kvety poškodiť. Táto drevina ocení výživnú, priepustnú a ideálne nevysychavú pôdu, ktorá by nemala byť príliš zmáčaná. Po zakorenení a v staršom veku však dobre toleruje aj sucho.

Výsadba a zimovanie v záhrade
Chitalpu je najlepšie sadiť koncom jari, do zimy by sa mala stihnúť zakoreniť. Aj napriek tomu potrebuje počas prvých zím ochranu. Stačí ju obaliť netkanou textíliou a na pôdu v okolí kmeňa nahrnúť hrubšiu vrstvu lístia. Odrody, ktoré sú dostupné aj u nás, majú uvádzanú znesiteľnosť poklesu teploty až do -27 °C.
Ak však chitalpa trochu namrzne, veľmi rýchlo sa dokáže zregenerovať, hoci v danej sezóne nemusí bohato rozkvitnúť. Aby sa dobre uchytila, dôležité je nevysádzať príliš malé ani priveľmi rozrastené jedince, pretože ich ujímanie môže byť pomalé.
Miesto pestovania by malo byť kvalitne pripravené a pri jeho výbere musíme počítať aj s tým, že sa táto drevina časom rozrastie aj do šírky. Ak bude mať táto rastlina ideálne podmienky, dorastie až do výšky 3 – 4 m. Pozoruhodné je, že spočiatku rastie rýchlejšie, no so zvyšujúcich sa vekom sa jej rast spomaľuje. Za rok narastie približne o 25 cm.

Chitalpa zaujme tvarom koruny aj olistením
Chitalpa zaujme nielen krásnymi kvetmi s jemne pokrútenými okvetnými lístkami, najčastejšie bielymi, ružovými alebo fialovými, ale aj bohatým olistením. Listy má užšie, kopijovité, zo spodnej strany zamatové. Tvorí úhľadné a husto olistené kry alebo menšie stromy. Netvorí plody ani semená.
Pestovanie je jednoduché, problém môže vzniknúť po dlhšie trvajúcom daždivejšom počasí. V spojení s výraznejšími teplotnými výkyvmi sa na listoch môžu objaviť hubové choroby. Oceniteľné na tejto drevine je aj to, že nevyžaduje pravidelný rez. Ide o neopozeranú rastlinu, ktorá môže byť zaujímavým letným pestrením slnečnej záhrady.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Pestujete ju niekto? Ako rychlo rastie, potrebuje vela slnka, alebo vyhovuje pol…