Ktoré okrasné dreviny rezať na jar a ako?

  • 03.04.2022

Viete mi poradiť ktoré okrasné dreviny rezať teraz na jar? Aký hlboký rez urobiť?

Orezaná budlejaNa jar režeme okrasné dreviny v čase, keď v noci nehrozia mrazy. Kým sú ešte v bezlistom stave, zreteľne vidíme, ktoré časti sú odumreté, poškodené, a tie odstránime.

Jarný rez vyžadujú okrasné dreviny kvitnúce v lete alebo na jeseň na jednoročných výhonkoch, ktoré narástli od jari. Režeme ich ešte pred vypučaním. Znesú aj hlboký spätný rez, ktorý zaručí ich bohaté kvitnutie. Spätný rez robíme približne 30 – 35 cm nad zemou. Netreba sa ho báť, pravidelným zmladzovaním nielenže zabezpečíme krásne kvitnutie, ale aj zlepšíme vitalitu a odolnosť rastliny.

Na jar režeme pomerne hlboko až k zdrevnatenej časti napr. budleju. Radikálny rez vyžaduje hortenzia metlinatá, ktorá kvitne na jednoročných výhonkoch. Hlboký spätný rez znášajú i svíby, ktoré vytvoria nové intenzívne farebné výhony. Spätný rez je vhodný i pre tavoľníky kvitnúce v lete či pre ľubovník. Keď sa oteplí, pokračujeme s rezom vresov, ale aj levandúľ, na ktorých odstránime staré, uschnuté a odumreté výhony, a hlboko zrežeme veľkokveté druhy plamienkov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!