Dá sa figovník obyčajný pestovať aj v byte?

  • 18.06.2022

Nemáme záhradu, ale milujeme figy. Dá sa figovník obyčajný pestovať aj v byte a zarodí? 

Figovník s plodmi

Nie je to ideálne. Pri pestovaní v byte môže byť rastlina vytiahnutá, s nezdravou farbou a pravdepodobne by veľmi neplodila.

Možné by bolo pestovanie napríklad na balkóne, môže byť i zasklený, rastline však musíme zabezpečiť zimný pokoj. To znamená na 3 – 4 mesiace (december až marec) znížiť teploty na 0 – 10 °C. Vtedy figovník zhodí listy a založí základy plodov. Po tomto období sa môžu teploty postupne zvyšovať. Figovník v kvetináči je potom schopný zaplodiť. V lete zvládne aj vyššie teploty, ak bude mať dostatok vody.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?