Aký škodca požiera figové listy?

  • 26.07.2020

Na listoch figy sa objavili dierky a sú viditeľne obžraté. Našli sme aj niekoľko húseníc. O akého škodcu sa jedná a ako sa ho zbaviť?

Figovník

Spolu s jedlými figovníkmi, ktoré si v posledných rokoch stále viac ľudí vysádza v záhradách, prišiel k nám z juhu aj ich škodca, listomôlka figovníková (Choreutis nemorana). Húsenice požierajú listy, výnimočne plody.

Prvé požerky sa objavujú v máji až júni, druhé na jeseň. Húsenice sa zakuklia a vyvinie sa z nich menší motýľ (1,6 až 2 cm) hnedastej, hrdzavej farby. Za rok môžu byť dve generácie, dospelce sa objavujú v júli a neskôr na jeseň. Keď je výskyt húseníc malý, rozpučíme ich v liste. Pri väčšom napadnutí, prípadne ak ručné odstraňovanie nie je možné, prichádza do úvahy postrek, z chemických napríklad Katare Zeon 5CS alebo Decis Protech, pričom je nutné pri zbere dodržať ochrannú lehotu. Z biologických postrekov dobre likviduje húsenice Lepinox plus, obsahujúci baktérie. Húsenice sa často chránia vláknami, preto je dobré do postreku pridať zmáčadlo, pri použití Lepinoxu napríklad Wetcit, Agrovital.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?