Hnedé škvrny na spodnej strane listov topoľovky. Je to choroba?

  • 10.08.2019

Moja topoľovka má na spodnej strane listov malé tmavé škvrny. Je to choroba?
Eliška T., Šenkvice 

Hrdza na listoch topoľovky

Topoľovku (ibiš ružový – Althea rosea), ľudovo nazývanú slezová ruža,  napadla hubová choroba okrasných rastlín – hrdza, konkrétne hrdza slezová (Puccinia malvacearum). Na spodnej strane listov sa nachádzajú hnedé kôpky výtrusov. Sú to tuhé, drsné, zhrubnuté útvary, ktoré sa nedajú odlúpnuť. Huba napáda rastliny patriace do čeľade slezovitých, nemá medzihostiteľa. Šíri sa najmä v chladnom a vlhkom počasí.

Ružová kvitnúca topoľovka

Vhodné opatrenia sú: pestovať rastliny v dostatočne riedkom spone 80 × 80 cm, na slnečnom a vzdušnom stanovišti, zavlažovať len podmokom, ku koreňom a odstrániť z porastu choré rastliny. Z chemických prípravkov možno použiť Novozir MN 80 New, Folicur AL. Z ekologických prípravkov je vhodný HF – Mycol (feniklový olej), slúži na zvýšenie odolnosti proti hubovým chorobám.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.


 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hrdza | topoľovky

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?