V prvom roku listy, v druhom nádherné kvety. Práve teraz je vhodné obdobie na výsev dvojročiek

  • 12.07.2022

Začiatok leta je ideálnym obdobím na výsev dvojročných rastlín, teda takých, ktoré rozkvitnú až v druhom roku.

Topoľovka
Topoľovka je typická rastlina tradičných vidieckych záhrad. Foto: Shutterstock

Takzvané dvojročné rastliny vytvoria v prvom roku pestovania listy, prípadne husto olistené trsy, prezimujú a v nasledujúcom roku na jar alebo začiatkom leta rozkvitnú. Po odkvitnutí vytvoria semená a odumierajú.

Výnimku predstavuje niekoľko druhov, napríklad topoľovka, ktorá po odkvitnutí a vytvorení semien pretrvá v záhone ďalší rok či dva. V treťom alebo aj štvrtom roku však býva rastlina slabšia a menej kvitne. Bežné dvojročky sa často zvyknú rozširovať samovýsevom. Aby sa tak stalo, je dôležité nechať dozrieť semená a neskôr pri odburiňovaní dávať pozor, aby sme nevytrhli mladé rastlinky.

Ak chceme mať istotu zachovania týchto druhov, dozreté semená pozberáme a z výsevu si do jesene dopestujeme životaschopné sadenice. Na konečné stanovište ich vysádzame na jeseň alebo na jar. Pri jesennej výsadbe rastliny chránime pred mrazmi zakrytím napríklad ihličnatými chvojkami.

Semienka sirôtky
Semienka sirôtky, foto: Shutterstock

Rôznorodá skupina

Dvojročné rastliny mávajú rôznu veľkosť, ich kvety rozličný tvar aj farbu. Niektoré príjemne voňajú, ďalšie lákajú včely a iný užitočný hmyz. Typickým, a dá sa povedať, chronicky známym zástupcom tejto skupiny sú sirôtky, ktorých kvety sú dokonca jedlé, čo oceníme pri príprave kulinárskych špecialít.

Na rozdiel od iných druhov môžu začať kvitnúť už na jeseň. Všeobecne ale dvojročky kvitnú od skorej jari do začiatku leta (sirôtky, prvosienky, nezábudky, sedmokrásky), prípadne od skorého leta až do jesene (divozel, náprstník, topoľovka). Odstraňovaním odkvitnutých kvetov si obdobie kvitnutia pri niektorých druhoch predĺžime.

Sedmokráska
Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)
Kvety má biele, ružové alebo bordové, menšie aj väčšie. Vysadiť si ju môžeme na okraje kvetinových záhonov, k chodníkom a do kvetináčov. Potrebuje dostatok slnka, výživnú a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 15 × 10 cm
Kvitne: III. – VI.
Foto: Shutterstock

Prehľad druhov

K najkrajším a aj najznámejším dvojročným rastlinám patria už spomínané sirôtky (Viola × wittrockiana) a (Viola cornuta). Vynikajú obrovskou rozmanitosťou, najmä veľkosťou kvetov, ich farbou a tvarom. Vďaka spoľahlivému kvitnutiu sú obľúbené aj nezábudky (Myosotis alpestris) a sedmokrásky (Bellis perennis). Najčastejšie sa predávajú na jar, dajú sa však veľmi jednoducho vypestovať zo semien.

Nádherné žlté, oranžové alebo lososové kvety sú typické pre cheiranty (Cheiranthus cheiri). Krásnymi kvetmi sa však vyznačujú aj ďalšie druhy, ako sú zvonček prostredný (Campanula medium), klinček bradatý (Dianthus barbatus), klinček záhradný (Dianthus caryophyllus), náprstník (Digitalis purpurea) a topoľovka (Althea rosea). Menej známe sú u nás mesačnica (Lunaria annua) alebo večernica (Hesperis matronalis), ktorej fialové kvety nádherne voňajú.

K dvojročným rastlinám môžeme zaradiť aj ďalšie druhy, napríklad pupalku dvojročnú (Oenothera biennis), šalviu muškátovú (Salvia sclarea) či starček prímorský (Senecio cineraria) s dekoratívnym striebristým olistením.

Večernica voňavá
Večernica voňavá (Hesperis matronalis)
Menej známa, ale vďačná vyššia dvojročná rastlina. Kvety má biele alebo fialové, veľmi intenzívne a príjemne voňajú, najmä večer. Hodí sa do vidieckych a prírodných záhrad. Kvety sú vhodné na rez.
v. × š.: 90 × 40 cm
Kvitne: V. – VII.
Foto: Shutterstock

Kam ich vysadiť?

Sirôtky, prvosienky, sedmokrásky a nezábudky sa dajú vysadiť na záhon už na jeseň, keď zlikvidujeme odkvitnuté letničky. Tam ich ponecháme až do ďalšej, zvyčajne májovej výsadby kvetov. Osvedčené sú ich kombinácie s vyššími cibuľovinami kvitnúcimi na jar, ako sú tulipány, hyacinty a narcisy.

Vyniknú aj pri chodníkoch, pred skupinami kvitnúcich krov, v predzáhradkách alebo na dvoroch. Vysadiť ich môžeme aj do skaliek, do okolia jazierok a potokov, niektoré (nezábudky) môžeme nechať splanieť (čiže umožniť, aby sa opakovanie rozmnožili samovýsevom a ďalej rástli bez alebo len s minimálnym zasahovaním) pod stromami s redšími korunami. Väčšina z nich dobre porastie aj v kvetináčoch, či už samostatne, alebo v rámci kombinovaných výsadieb. Ich úlohou v záhrade je urobiť jarný efekt.

Kvety vyšších dvojročných rastlín rozkvitajú od začiatku leta a viaceré kvitnú priebežne až do jesene, čiže v záhone môžu ostať až do zimy. Stonky s kvetmi zvončeka prostredného, klinčekov alebo mesačnice sa dajú rezať a použiť na dekoráciu interiéru. Keď necháme mesačnicu dozrieť, získame z nej zaujímavé sušené striebristé oplodia.

Mesačnica
Mesačnica (Lunaria annua)
Má fialové, ružové alebo biele kvety, zohnať sa dajú aj odrody s panašovanými listami. Pekne kvitne, no známejšia je súplodiami. Hodí sa do zmiešaných kvetinových záhonov, do vidieckych, prírodných aj chalupárskych záhrad.
v. × š.: 90 × 40 cm
Kvitne: IV. – V.
Foto: Shutterstock

Ako pestovať dvojročky

Väčšina z týchto rastlín potrebuje slnečné alebo polotienisté miesto s jemne vlhkou, priepustnou a výživnou pôdou. Viac vlhka znesie len nezábudka. Doplnkovou závlahou a prihnojovaním môžeme znásobiť počet kvetov sirôtok, nezábudiek, sedmokrások aj cheirantu. Skoro na jar (niektoré aj na jeseň) sa dajú zaobstarať sadenice týchto rastlín, bývajú v bežnej ponuke záhradníctiev a zoženieme ich aj na trhoviskách.

Dvojročky si však môžeme dopestovať aj jednoducho doma zo semien. Hlavným obdobím výsevu je koniec jari a začiatok leta, približne do konca júla. Vysievame ich do uvoľneného pareniska alebo na jemne prekyprený a urovnaný menší záhon. V lokalitách so suchšou pôdou radšej zakrývame výsevy netkanou textíliou.

Cheirant
Cheirant (Cheiranthus cheiri)
Intenzívne voňajúce kvety má žlté, ružové alebo lososové. Pochádza zo Stredomoria, kde sa pestuje ako trvalka a tvorí kompaktné kríky. Uplatní sa v kvetinových záhonoch, spolu s jarnými cibuľovinami, aj v kvetináčoch. Potrebuje slnko a teplo.
v. × š.: 40 × 25 cm
Kvitne: IV. – VI.
Foto: Shutterstock

Semená klíčia veľmi rýchlo, potrebné je pravidelné zavlažovanie, najmä počas teplých slnečných dní. Po vytvorení listov a spevnení môžeme rastliny jednotlivo rozsadiť na záhon alebo do zakoreňovačov a zhruba za dva až tri týždne ich aj prihnojiť viaczložkovým hnojivom. Počas celého leta ich zavlažujeme a dbáme na to, aby netrpeli suchom.

Do príchodu zimy sa rastlinky dobre zakorenia a v nasledujúcom roku skoro na jar si ich presadíme na vybrané miesta. Niektoré druhy znesú presadenie už počas jesene. Viaceré z týchto rastlín (sirôtky, sedmokrásky, nezábudky) znesú výsadbu aj v kvitnúcom stave. Pôdu v okolí rastlín kypríme a udržiavame v bezburinnom stave. Dvojročky obvykle nebývajú na vhodných pestovateľských miestach napádané chorobami ani škodcami.

Fotopostup výsevu dvojročiek krok za krokom nájdete v aktuálnom čísle časopisu Záhrada.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?