Kedy striekať broskyne proti kučeravosti?

  • 17. nov 2019

Kučeravosť broskyne spôsobuje huba Taphrina deformans. Ako tejto chorobe predchádzať?

Kučeravosť broskýň

Choroba sa prejavuje skoro na jar hrubnutím a kučeravením listov. V tomto štádiu, keď vidíme  prejav choroby, je ošetrenie fungicídom už neúčinné, a teda zbytočné. Ochranu treba vykonať preventívne pred pučaním, od prvej dekády marca do začiatku apríla. Termín je pre ošetrenie rozhodujúci. Vykonáme ho v štádiu, keď sa púčiky vplyvom tepla začínajú nalievať. Pred ošetrením nesmú byť z púčikov vonku prvé lístočky, pretože tieto už budú hubou Taphrina deformans infikované.

Prečítajte si tiež: Náhle vädnutie broskyne. Čo je za tým?

Veľkopestovatelia používajú metódu na presné stanovenie termínu ošetrenia, sledujú pritom vonkajší priebeh teploty a vývoj púčikov. Počítajú sumy hodinových teplôt od začiatku roka, keď sa dosiahla vyššia priemerná teplota nad 7 °C. Pri dosiahnutí sumy 80 hodín sa začínajú prvé pohyby šupín na púčikoch. Ošetrenie sa vykonáva pri dosiahnutí 100  – 110 hodín nad 7 °C. Je to ideálne načasovaný termín pre ošetrenie kučeravosti broskýň meďnatými fungicídmi. Podľa infekčného tlaku sa ošetrenie môže doplniť o 2 týždne ešte jedným postrekom. V tomto prípade sa už ošetrenie na jeseň nevykonáva. Pokiaľ si nie ste istí, či ste jarný termín postreku trafili správne, odporúča sa aj doplnkový postrek na jeseň.

 

 

Text: Ing. Samuel Michálek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

  • <p>Niekde som citala, ze pre hobby zahradnikov staci sledovat liesky. Ked zacnu liesky kvitnut, je cas na prvy postrek proti kuceravosti. Netreba spocitavat teploty ani sledovat puciky</p>

Pridaj príspevok