Kedy vysádzať ľalie? Najvhodnejší termín závisí od konkrétneho druhu

  • 24.04.2022

Kedy sa vysádzajú ľalie? Je rozdiel v termínoch výsadby medzi farebnými druhmi a ľaliou bielou?

ľalia biela

Väčšina druhov ľalií sa vysádza na jeseň približne od septembra do novembra alebo na jar od konca marca do mája. Výnimku predstavuje ľalia biela, typická rastlina vidieckych záhrad našich babičiek a prababičiek. Pri nej sa za najlepší termín výsadby považuje august. Pri ľalii zlatohlavej je vhodné držať sa podľa možnosti jesenného termínu.

Cibule ľalií majú v porovnaní s klasickými cibuľovinami, ako sú tulipány, narcisy, modrice a iné, odlišnú stavbu cibule a ľahšie usychajú. Preto ich z pôdy nevyberáme ani nenechávame dlhšie obdobie nevysadené.

Tip:

Keď od marca do mája vysadíte cibule každých 10 dní, predĺžite tak obdobie kvitnutia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?