Kedy vysádzať ľalie? Najvhodnejší termín závisí od konkrétneho druhu

  • 24.04.2022

Kedy sa vysádzajú ľalie? Je rozdiel v termínoch výsadby medzi farebnými druhmi a ľaliou bielou?

ľalia biela

Väčšina druhov ľalií sa vysádza na jeseň približne od septembra do novembra alebo na jar od konca marca do mája. Výnimku predstavuje ľalia biela, typická rastlina vidieckych záhrad našich babičiek a prababičiek. Pri nej sa za najlepší termín výsadby považuje august. Pri ľalii zlatohlavej je vhodné držať sa podľa možnosti jesenného termínu.

Cibule ľalií majú v porovnaní s klasickými cibuľovinami, ako sú tulipány, narcisy, modrice a iné, odlišnú stavbu cibule a ľahšie usychajú. Preto ich z pôdy nevyberáme ani nenechávame dlhšie obdobie nevysadené.

Tip:

Keď od marca do mája vysadíte cibule každých 10 dní, predĺžite tak obdobie kvitnutia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?