Kofola pomáha aj záhradkárom - rozhodla sa podporiť startup, ktorý šetrí vodu

  • 18.01.2023

Spoločnosť Zahradní OLLA, ktorá vyrába v Krnove, kolíske Kofoly, keramické nádoby určené na šetrné a kontrolované zavlažovanie rastlín, nadviazala spoluprácu s Kofolou. Tá jej poskytla úver na rozvoj udržateľného podnikania.

Hlinená zavlažovacia nádoba OLLA
Krnovský startup sa zameral na výrobu hlinených nádob.

Rokmi overené zavlažovanie pomocou hlinenej nádoby

Prvá zmienka o metóde zavlažovania, ktorá využíva fyzikálne zákony, prírodný materiál a remeselnú zručnosť, sa datuje do obdobia čínskej dynastie Chan, zhruba 200 rokov pred naším letopočtom. Technológia, ktorá bola neskôr prehlásená za najefektívnejší spôsob zavlažovania, sa rozšírila do všetkých častí sveta, kde ľudia museli efektívne hospodáriť s vodou. A vďaka klimatickým zmenám začala byť relevantná aj pre Európu. Jej rozšírenie v našom regióne teraz podporila Kofola ČeskoSlovensko, keď finančne prispela na rozvoj krnovskej spoločnosti Zahradní OLLA.

Zahradni OLLA je postavena na principe vyuzivanom uz v starovekej Cine
Zahradní OLLA je postavená na princípe využívanom už v starovekej Číne.

Jednoduchý no efektívny princíp

„Princíp, na ktorom je založené riadené zavlažovanie pomocou hlinenej nádoby OLLA, je veľmi prostý. Dochádza k nemu vďaka fyzikálnym zákonitostiam a vlastnostiam hliny, teda materiálu, z ktorého je nádoba vyrobená,“ vysvetľuje Šárka Bočková, ktorá firmu založila spolu s keramikom a výtvarníkom Karlom Dufkom.

Hlinená nádoba sa umiestni až po svoje hrdlo do zeminy záhonu a naplní sa vodou. Rastliny vysadené v okolí nádoby cítia zdroj vody a vyvinú svoj koreňový systém smerom k nej tak, že celú nádobu obrastú svojimi koreňmi. Prínos zavlažovacej nádoby OLLA nespočíva len v prirodzenej starostlivosti o rastliny. „Tým najväčším prínosom je zníženie spotreby vody nutnej na zavlažovanie. A to podľa typu rastliny od 60 do 90 % oproti klasickej povrchovej zálievke,“ vysvetľuje Karel Dufek.

„Pre starobylú, ale úplne revolučnú technológiu zavlažovania pomocou hlinených nádob sme sa jednoducho nadchli. Nielen preto, že s ňou prichádzajú rodáci z Krnova, odkiaľ pochádza aj Kofola. Ale hlavne z toho dôvodu, že je to veľmi efektívny spôsob distribúcie vody rastlinám, ktorý sa prispôsobuje ich potrebám,“ hovorí Jannis Samaras, generálny riaditeľ Skupiny Kofola, ktorá sa udržateľnosti venuje už veľa rokov.

zakladatelia startupu OLLA
Zakladatelia startupu Zahradní OLLA sú Šárka Bočková a Karel Dufek.

Vhodná pre každého pestovateľa

Zavlažovacia nádoba OLLA je vhodná predovšetkým pre tých, čo si cenia vodu a čas. Okrem mestských a komunitných záhradníkov a permakulturistov ju ocenia aj bežní záhradkári, chalupári či iní drobní pestovatelia. Pri napojení na zdroj vody môže aj na väčších plochách fungovať ako samozavlažovací modulový systém. OLLA je vhodná aj pre menšiu kvetináčovú výsadbu, jej použitie je teda veľmi univerzálne.

Kofola poskytla krnovskému startupu úver v rádoch státisícov českých korún a je pripravená aj na ďalšiu investíciu v podobe kúpy podielov v spoločnosti Zahradní OLLA. To by malo pomôcť naštartovať ďalší rozvoj jej udržateľného podnikania.

Zdroj: Kofola ČeskoSlovensko a.s.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie