Na jeseň režeme listnaté stromy a kry. Ako na to?

  • 05.10.2020

Keď listnatým drevinám opadajú listy, dobre uvidíme ich tvar aj jednotlivé konáre a vieme tak lepšie posúdiť, čo treba orezať. Všetko, čo súvisí s ohrozením zdravia rastliny alebo našej bezpečnosti, orežeme ako prvé.

Na jeseň režeme listnaté stromy a kry. Ako na to?

Rez v tomto období posilní v budúcom roku rast mladých výhonov, čím ovplyvníme želaný celkový tvar dreviny, prípadne začneme s obnovou starších kusov. Harmonogram prerezávania zároveň prispôsobujeme obvyklému termínu kvitnutia jednotlivých druhov. Počas chladných mesiacov nerežeme vždyzelené dreviny ani dreviny s tenkými a jemnými konárikmi, pretože ich následne môže poškodiť mráz. Vyhneme sa tiež rezu čerešní a všetkých druhov rodu Prunus, aby sme ich nevystavili riziku napadnutia hubovou chorobou Chondrostereum purpureum (biela hniloba dreva).

Kľúčové úlohy

Úprava malých krov

Ostriháme odkvitnuté kvetenstvo, odumreté či poškodené výhonky hustých vždyzelených rastlín, ako je napríklad levanduľa, tak ich udržíme kompaktné. S hlbším rezom ale počkáme až na jar. Ak by sme rezali hlbšie teraz, rastlina môže vyhnať nový obrast, ktorý následne zničí mráz.

Režeme popínavé ruže

Po odkvitnutí popínavých ruží odstránime odumreté a slabé výhonky a vyviažeme silné stonky. Ak rastlina naďalej pôsobí prehustene, odstránime jeden alebo dva naozaj staré výhony, a to až od bázy v dolnej časti. Rezom odstránime aj všetky bočné odkvitnuté výhonky, a to na dve tretiny ich dĺžky.

Rez ruží

Bezpečnosť nadovšetko

Jeseň je ideálnym obdobím na previerku stavu drevín a odstránenie odumretých a chorých konárov, ktoré by sa mohli zlomiť či padnúť. Hľadáme aj vetvičky poškodené vetrom či inak polámané, tie tiež zrežeme. Skrátime ich obvykle po zdravé očko (puk) alebo vedľajšiu vetvu.

Pozor na zimné škody

V exponovaných lokalitách a miestach výsadby skrátime stonky vysokých krov ako sú budleja, kríkové ruže a hortenzie, už teraz, hoci správne sa majú rezať až na jar. Účinne tak predídeme škodám spôsobeným zimnými víchricami, ktoré môžu rastliny polámať alebo „rozkývať“ a poškodiť mladé korienky.

Rez suchých kvetov hortenzie

Čo všetko rezať?

  • Tesne pri kmeni odrežeme výhonky vyrastajúce z podnoží štepených rastlín.
  • Okrasný vinič režeme po opadaní lístia, pretože už skoro na jar začne prúdiť miazga, ktorá by pri reze v tom období z rán vytekala.
  • Začneme s tvarovaním mladých stromčekov. Bočný obrast odstránime tesne na kmeň do výšky, do akej chceme zapestovať korunu, ponechané výhony skrátime o tretinu až polovicu. Odstránime tiež mŕtve, poškodené alebo nevhodne umiestnené vetvy.
  • Dreviny, ktoré na danom mieste potrebujú neustály zostrih, pretože ho prerastajú, vymeníme za menšie a pomalšie rastúce druhy, s ktorými nebude toľko práce.
  • Na rez menších konárov vo výške použijeme teleskopické nožnice, ťažšie úkony zveríme profesionálom.
  • Keď na konci sezóny odkladáme záhradnícke nožnice, čepele zakaždým očistíme – vydezinfikujeme bielym liehom a naolejujeme ich.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz