Tieto kry režeme v predjarí. Zaistíme tým bohaté olistenie a kvitnutie počas leta

 • 22.02.2022

Cieľom rezu koncom zimy je podpora letného kvitnutia aj vitality kra. V tomto období nerežeme kry kvitnúce na jar, prišli by sme totiž o väčšinu ich kvetov.

Predjarný rez krov

Okrem v lete kvitnúcich krov môžeme teraz rezať aj kry, ktoré pestujeme pre farebné lístie alebo farebné stonky v zimnom období. Rezu sa vyhneme v dňoch, keď je silný mráz alebo by malo výrazne mrznúť v nasledujúcich dňoch.

V týchto dňoch môžeme rezať aj dreviny, ktoré prerástli svoj tvar či miesto, kde rastú. Kry sa dajú aj takzvane zmladzovať, čo býva hlbší rez. Dreviny budú mať celú sezónu na to, aby vyhnali nové mladé a zdravé výhony. Môže sa ale stať, že z ich kvitnutia sa budeme tešiť až v ďalšom roku.

Keďže rez na konci zimy vedie k silnému rastu nových výhonov, pod dreviny nasypeme hnojivo alebo rozvrstvíme poriadnu dávku dobre vyzretého kompostu.

Ako rezať tavoľníky

Odolné a vytrvalé dreviny tavoľníky pestujeme v rôznych druhoch a kultivaroch buď pre pekné a spoľahlivé kvitnutie, alebo pre zaujímavú farbu listov. Tavoľníky ale delíme do dvoch skupín, jedna z nich kvitne na jar na minuloročných výhonoch (tie režeme po odkvitnutí, nie teraz) a druhy kvitnúce v lete na nových výhonkoch, kam patrí aj obľúbený tavoľník japonský (Spiraea japonica), ktorého rez predstavujeme. Kultivary, ako napríklad ‘Goldflame’ a ‘Golden Princess’, pestujeme najmä pre farebné listy, nové prírastky hrajú farbami od bronzovej cez oranžovú až po zlatožltú.

Kry sú zriedka vyššie ako 75 cm a vyniknú na tmavom pozadí. V júli sa na koncoch výhonkov objavujú biele, ružové alebo šarlátové súkvetia. V tomto období ich zrežeme pomerne hlboko, následkom čoho vyrastie väčšie množstvo nových a intenzívne sfarbených výhonov. Ak tento rez jeden rok vynecháme, až tak to nevadí. Rastliny zhustnú, trochu podrastú, ale ochudobníme sa o intenzívne jarné sfarbenie.

Vyššie tavoľníky kvitnúce skoro na jar alebo začiatkom leta, napríklad S. thunbergii, S. x cinerea ‘Grefsheim’ a S. nipponica ‘Snowmound’, režeme po odkvitnutí, čo je približne v strede leta. Cieľom je ich trochu presvetliť a udržať ich tvar. Najstaršie a najslabšie výhony celkom odstránime, ostatné ponecháme. To umožní rast nových mladých výhonov, ktoré budú kvitnúť v ďalšom roku.

Kry pestované pre kvety v neskorom lete a pre farbené olistenie alebo farebné stonky odhalené v zime, režeme vo februári až začiatkom marca.

Tavoľník

Režeme tavoľník japonský krok za krokom

Ak tavoľník japonský nerežeme, každý rok trochu vyrastie a zhustne, no najmä po obvode, a nie vnútri, kde je málo svetla. Každoročným rezom ho udržíme v dobrom tvare, zdravý a mlado pôsobiaci.

 1. Ako prvé odstránime slabé, prehustené a poškodené výhony. Toto nám umožní nazrieť do vnútra kra a rozhodnúť sa, ktoré silné výhony ponecháme, aby sme vytvorili základnú štruktúru kra.
 2. Pokračujeme v reze najslabších vetvičiek a odstránime aj tie najstaršie, a to celkom nad pôdou. Vďaka tomu ker vyženie nové silné výhony priamo z bázy.
 3. Ostávajúce silné výhony skrátime na výšku zhruba 45 cm, posledné očko smeruje von z kra, podporíme tak vytvorenie otvoreného tvaru. Odrezky narežeme na malé kúsky alebo podrvíme v drvičke a pridáme na kompost.

Po reze má mať tavoľník japonský rovnomerne umiestnené zdravé výhony. Každý z nich na jar vypučí z niekoľkých očiek a na ich koncoch sa objavia súkvetia. Vyrastú aj nové výhony priamo z bázy rastliny, rovnako ukončené súkvetiami.

Tavoľník japonský

Kry, ktoré režeme teraz:

 • Budleja (Buddleja davidii)
 • Svíb výbežkatý (Cornus sericea)
 • Svíb biely (Cornus alba)
 • Bradavec (Caryopteris x clandonensis)
 • Fuksia čílska (Fuchsia magellanica)
 • Perovskia (Perovskia atriplicifolia)
 • Vŕba biela (Salix alba)

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Efektívna ochrana: Začnite boj so škodcami už teraz