Ktoré plodiny sú vhodné na výsev začiatkom decembra?

  • 27.11.2021

Čítala som, že vysievať sa dá aj koncom novembra a začiatkom decembra. Je to pravda? Čo konkrétne môže ísť teraz do pôdy?

Výsev na hriadky

Predzimný výsev je vhodný najmä pre semená, ktoré dlho klíčia (niektoré druhy koreňovej a cibuľovej zeleniny). Vysievame ich do vyrovnanej a uľahnutej pôdy tesne pred jej zamrznutím, aby semená nestačili vyklíčiť. Počas zimy a v predjarí sa z nich vyplavia inhibítory – brzdiče klíčenia. Keď teplota pôdy v predjarí dosiahne hodnotu potrebnú na klíčenie semien, začnú klíčiť oveľa skôr ako po jarnom výseve. Navyše, mladé rastlinky dobre využijú jarnú pôdnu vlhkosť. Výsledkom je podstatne skoršia a kvalitnejšia úroda.

Začiatkom decembra (podľa počasia a stavu pôdy) môžeme vysiať petržlen vňaťový aj koreňový, paštrnák, čierny koreň, mrkvu (najmä karotku), cibuľu, pór, šalát či špenát. Vyberáme však odrody schopné prezimovať. Pred príchodom mrazov výsevy zakryjeme čečinou alebo netkanou textíliou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!