Ktoré plodiny sú vhodné na výsev začiatkom decembra?

  • 27.11.2021

Čítala som, že vysievať sa dá aj koncom novembra a začiatkom decembra. Je to pravda? Čo konkrétne môže ísť teraz do pôdy?

Výsev na hriadky

Predzimný výsev je vhodný najmä pre semená, ktoré dlho klíčia (niektoré druhy koreňovej a cibuľovej zeleniny). Vysievame ich do vyrovnanej a uľahnutej pôdy tesne pred jej zamrznutím, aby semená nestačili vyklíčiť. Počas zimy a v predjarí sa z nich vyplavia inhibítory – brzdiče klíčenia. Keď teplota pôdy v predjarí dosiahne hodnotu potrebnú na klíčenie semien, začnú klíčiť oveľa skôr ako po jarnom výseve. Navyše, mladé rastlinky dobre využijú jarnú pôdnu vlhkosť. Výsledkom je podstatne skoršia a kvalitnejšia úroda.

Začiatkom decembra (podľa počasia a stavu pôdy) môžeme vysiať petržlen vňaťový aj koreňový, paštrnák, čierny koreň, mrkvu (najmä karotku), cibuľu, pór, šalát či špenát. Vyberáme však odrody schopné prezimovať. Pred príchodom mrazov výsevy zakryjeme čečinou alebo netkanou textíliou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky? Ekologicky proti „medvedíkovi“