Kysličkovec v záhrade. Ako si s ním poradiť?

  • 15.12.2019

Ako si poradiť s touto agresívnou ďatelinou?
Cyril K., Bratislava

Kysličkovec

Agresívna „ďatelinka“ je pomerne rozšírený kysličkovec rožkatý (Oxalis corniculata) z čelade šťaveľovitých (Oxalidaceae). Hoci sa táto rastlina listami podobá na ďatelinku, v skutočnosti nie je ani jej príbuzná. Kysličkovec je vytrvalá burina pochádzajúca z trópov, darí sa jej najmä v teplých oblastiach, v skleníkoch, pareniskách, medzi dlaždicami či skalami v skalke a podobne. Kvitne nažlto, má plazivý, krehký koreň, pri vyplievaní často jeho časť zostane v pôde a ďalej sa rozrastá. Rozmnožuje sa aj osivom, ktoré vystreľuje do okolia z tobolky, a semená ihneď vyklíčia. Aj preto je boj s ňou ťažký.

Prečítajte si tiež: 8 jednoduchých a lacných trikov proti burine

Vyberáme ju pomocou ručnej lopatky čo najskôr, keď ju spozorujeme. Z chemických prípravkov je vhodné v trávniku použiť selektívny listový herbicíd Lontrel 300. Prípravok treba aplikovať viackrát. Ak ju chceme zničiť v trvalkovom záhone, vykopávame ju pred rozkvitnutím alebo aplikujeme herbicíd lokálne pomocou štetca iba na listy kysličkovca. Nechemickou alternatívou je ničenie plameňom alebo vriacou vodou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky