Miltónia je nenáročná orchidea. Čo robiť, ak prestala kvitnúť?

  • 26.09.2020

Kúpila som si miltóniu, no už dlhšie nekvitla. Čo robiť, aby sa kvety opäť objavili? Ako jej pomôcť?

Miltónia je nenáročná orchidea. Čo robiť, ak prestala kvitnúť?

Miltónia je väčšinou neproblematická orchidea. Dobre znáša teplo, nepotrebuje pokojovú fázu, a tak môže byť celoročne príťažlivá. Čím viac svetla (nie však priameho) má, tým vytvorí krajšie kvety – jeden kvet sa objaví raz za osem mesiacov.

Po odkvitnutí treba stonku odstrihnúť, nie trhať či lámať. Pozor si treba dať na zálievku. Ak je substrát premáčaný, začnú hniť korene a rastlina odumiera. Samozrejme, ani opačný prípad nie je dobrý, teda dlhodobo suchý substrát. Keď rastlina odkvitne, odporúčam ju prihnojiť, ale iba jemne, pretože je citlivá na príliš koncentrovanú hnojivú zálievku. S presádzaním sa ponáhľať netreba. Ak spozorujete mäknutie listov, rastlina odhnila a ďalšie jej pestovanie už nemá význam.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?