Mojim orchideám sa nedarí. Kde robím chybu?

  • 08.03.2020

Mojim orchideám sa veľmi nedarí. Majú hnedožlté vzdušné korienky a nekvitnú. Kamarátka hovorí, že je to tým, že ich zalievam chlórovanou vodou z vodovodu. Je to pravda?

Ružová orchidea v kvetináči, presádzanie

Je to asi najpravdepodobnejšia príčina vášho problému. Vzdušné korienky by pri zdravej orchidei mali byť sivé, biele či zelené. No nie hnedé ani žlté. Orchidea neznáša zálievku „tvrdou“ vodou a niekedy nepomôže, ani keď vodu z vodovodu necháte odstáť. Ideálna je dažďová voda, pretože má veľmi mierne kyslé pH. Použiť však môžete aj vodu, ktorá sa kondenzuje a odkvapkáva z klimatizácie, či vodu, ktorú si odložíte pri odmrazovaní z mrazničky.

Orchidea v kvetináči, vzdušné korene

Nikdy však nezalievajte vodou priamo z vodovodného kohútika. Dôvodom, prečo je rastlina v zlej kondícii, však môžu byť aj chýbajúce živiny, stopové prvky, priveľa vody, prievan, primálo vody, priame slnečné žiarenie, dokonca priveľmi teplo.

Pokojne nechajte črepníky s orchideami v miestnosti, ktorá má okná na sever alebo severozápad a kde teplota v noci o tri-štyri stupne klesne. Keď vykvitnú prvé kvety, nenechajte rastlinu vyčerpať všetky živiny z pahľúz a čerstvo rozvinuté kvety aj s celým kvetným stvolom odstrihnite.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná