Mojim orchideám sa nedarí. Kde robím chybu?

  • 08.03.2020

Mojim orchideám sa veľmi nedarí. Majú hnedožlté vzdušné korienky a nekvitnú. Kamarátka hovorí, že je to tým, že ich zalievam chlórovanou vodou z vodovodu. Je to pravda?

Ružová orchidea v kvetináči, presádzanie

Je to asi najpravdepodobnejšia príčina vášho problému. Vzdušné korienky by pri zdravej orchidei mali byť sivé, biele či zelené. No nie hnedé ani žlté. Orchidea neznáša zálievku „tvrdou“ vodou a niekedy nepomôže, ani keď vodu z vodovodu necháte odstáť. Ideálna je dažďová voda, pretože má veľmi mierne kyslé pH. Použiť však môžete aj vodu, ktorá sa kondenzuje a odkvapkáva z klimatizácie, či vodu, ktorú si odložíte pri odmrazovaní z mrazničky.

Orchidea v kvetináči, vzdušné korene

Nikdy však nezalievajte vodou priamo z vodovodného kohútika. Dôvodom, prečo je rastlina v zlej kondícii, však môžu byť aj chýbajúce živiny, stopové prvky, priveľa vody, prievan, primálo vody, priame slnečné žiarenie, dokonca priveľmi teplo.

Pokojne nechajte črepníky s orchideami v miestnosti, ktorá má okná na sever alebo severozápad a kde teplota v noci o tri-štyri stupne klesne. Keď vykvitnú prvé kvety, nenechajte rastlinu vyčerpať všetky živiny z pahľúz a čerstvo rozvinuté kvety aj s celým kvetným stvolom odstrihnite.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?