Čo robiť, aby orchidea na parapete krásne kvitla?

 • 05.12.2018

Orchidey, predovšetkým lišajovce, patria k vyhľadávaným izbovým rastlinám. Ponúkajú obrovské množstvo variácií, kvety od výmyslu sveta, a čo je dôležité, ich pestovanie nie je zložité. Poradíme vám, ako sa o rastliny postarať, aby ste sa z nich tešili čo najdlhšie.

Čo robiť, aby orchidea na parapete krásne kvitla?

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • hnojivo na prihnojovanie orchideí
 • čistiace obrúsky
 • substrát pre orchidey
 • priehľadné črepníky

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • záhradnícke nožnice
 • krhla s vodou
 • rozprašovač

Náročnosť: **
Ľudia: 1
Obdobie: zima
Čas: do 1 hodiny

Postup

1. POMÔCKY

Orchidey

Začneme prípravou najdôležitejších pomôcok. Mnohé z nich je dobré zakúpiť a mať ich vždy poruke.

2. SVETLO

Orchidea

Lišajovce môžeme pestovať na okenných parapetoch, ale aj v zimných záhradách. Dariť sa im bude na svetlom mieste, ideálne orientovanom na východ alebo západ.

3. ZÁLIEVKA

Polievanie orchidey

Doprajme im pravidelný prísun vlahy – stačí však raz za týždeň, prípadne ešte menej. Substrát nesmie byť trvale premokrený. Použime mäkkú, prípadne prevarenú vodu.

4. PRIHNOJOVANIE

Orchidea - hnojenie

Orchidey kvitnú aj počas zimy, preto je ich dobré v tomto období aj prihnojovať. Používame špecializované hnojivo (ideálne po zriedení vodou) vo forme hnojivovej zálievky.

5. POSTREKOVANIE

Rosenie orchidey

Rastliny môžeme aj pravidelne rosiť. Obľubujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Voda by mala byť takisto mäkká. Rosiť môžeme listy aj korene na povrchu substrátu.

6. ČISTENIE

Čistenie listov orchidey

Listy lišajovcov pestovaných v interiéri by sme mali pravidelne čistiť od prachu a nečistôt. Môžeme na to použiť buď vlhkú handričku, alebo špeciálne utierky na listy.

7. ČREPNÍK

Priehľadný črepník na orchideu

Lišajovce pestujeme v priehľadných črepníkoch. Ich korene sú totiž schopné fotosyntézy a vytvárajú hodnotné zásobné látky. Neublíži im však ani umiestnenie do nepriehľadnej nádoby.

8. OPORA

Opora pre orchideu

Kvitnúcim rastlinám doprajeme pevné opory. Inak hrozí, že sa stonky s kvetmi zlomia. V predaji sú aj dekoratívne typy, tie zaujímavo doplnia rastliny.

9. PRESADENIE

Presádzanie orchidey

Ideálne je presádzať lišajovec raz za dva roky. Presádzame ich do špeciálneho substrátu a vždy až po odkvitnutí.

10. STRIHANIE

Strihanie stoniek orchidea

Ak chceme, aby rastliny opakovane kvitli, odkvitnuté stonky nestriháme celkom dole pri koreňoch, ale vyššie, asi nad štvrtým očkom. Až suché kvetné stonky po druhom kvitnutí treba odstrihnúť úplne dole.

11. KÚPA

Orchidey

Aj počas zimy nájdeme v predaji množstvo orchideí. Ak sú odkvitnuté, často sa predávajú za akciové ceny. Možno tak získať aj menej známe a veľmi zaujímavé druhy.

Odborník radí:

Ideálne teplotné rozpätie na pestovanie orchideí je 22 až 25 °C. Najlepšie však je, ak ide o priestor, kde nočná teplota mierne klesne.

Dobrá rada

Ako nakupovať orchidey

Nakupujte v osvedčenom hobby markete alebo kvetinárstve, pokiaľ možno nie v supermarketoch. Rovnako sa vyhnite nákupu orchideí z pouličných stánkov. Zamerajte sa na zdravé a vitálne pôsobiace rastliny. Nemali by niesť známky chorôb, škodcov, nemali by byť preliate ani mať poškodené korene.

Orchidea

Rastlinu si vždy nechajte dobre zabaliť, najlepšie do papiera. Hoci sa vám môže zdať, že rastliny sú chránené igelitovým obalom, ten ich počas zimných dní neochráni dostatočne. Keď prídete domov, ešte nejaký čas rastlinu nechajte zabalenú. Z menej vykúrenej miestnosti ju postupne preneste do vykúrenej. Pri manipulácii dávajte pozor, aby ste nepoškodili krehké kvety a kvetné puky.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať