Ako si vytvoriť a starať sa o epifytický kmeň

  • 19.08.2022

Ak máte chuť experimentovať, tento pracovný postup je práve pre vás. Priamo v byte si môžeme vytvoriť zaujímavú zbierku tropických rastlín, z ktorej sa môžeme tešiť celé roky. O reprezentatívny vzhľad takejto zelene sa však musíme pričiniť sami.

Ako si vytvoriť a starať sa o epifytický kmeň

Vytvárame epifytický kmeň

Na epifytickom kmeni sa bude dariť broméliám, orchideám, marante, ale aj plazivému figovníku či filodendronu. Ideálnou drevinou na vytvorenie takejto výsadby je vinič – má zaujímavé sukovité drevo kmeňa, ale aj borievka, dub, agát či dokonca tuja. Najlepšie je vybrať kmeň hrubší, pokrútený, aby po vysadení čo najviac pripomínal prirodzené prostredie. Podľa potreby možno k základnému kmeňu ešte pridať ďalšie konáriky a pomocou klinčekov pripevniť. Snažíme sa používať vždy len jeden druh dreviny.

Ako na to

Pred inštalovaním rastlín treba kmeň veľmi dôkladne očistiť. Po osušení umiestnime rastliny. Tým obalíme korene machom, zafixujeme králičím pletivom a pomocou drôtu pripevníme ku kmeňu.

Epifytický kmeň

Výber rastlín, ich množstvo a rozmiestnenie je už na každom pestovateľovi. V zásade je však dobré, ak kmeň nepreplníme zeleňou a snažíme sa vytvoriť čo najviac prirodzené zoskupenie. Kmeň je samozrejme dobré ešte pred výsadbou dôkladne upevniť – ideálne k podlahe aj k stropu. Pri päte kmeňa by mala byť pekne vysadená vegetačná nádoba. Do nej zároveň môže stekať prebytočná zálievková voda.

Starostlivosť o epifytický kmeň krok za krokom

1. OČISTA

Epifytický kmeň

Tropické rastliny môžeme pestovať pre ne prirodzeným spôsobom – na epifytickom kmeni. Pravidelne však odstraňujeme suché listy.

2. ŠPIČKY LISTOV

Epifytický kmeň

Tropické rastliny, ako sú tilandsie, potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, inak im zasychajú končeky listov. Tie odstrihneme, pričom necháme pásik suchého tkaniva.

3. UPEVNENIE

Epifytický kmeň

Uchytenie rastlín na epifytickom kmeni musíme neustále kontrolovať. Obvykle sú upevnené spolu s machom pomocou králičieho pletiva ku kmeňu.

4. VLHKOSŤ

Epifytický kmeň

Ak je to možné, v okolí rastlín neustále udržiavame vysokú vzdušnú vlhkosť. Použijeme rozprašovač s vodou, ktorý bude stále poruke.

5. ZÁLIEVKA

Epifytický kmeň

Rastliny pravidelne zavlažujeme odstátou vodou izbovej teploty. Zalievame priamo ku koreňom, do machu. Broméliám lejeme vodu aj do vnútra listového kornúta.

6. ODKVITNUTÉ KVETY

Epifitický kmeň

Dôkladne odstraňujeme odkvitnuté kvety a suché listy. Pre rastlinu totiž môžu byť cestou k rozvoju nebezpečných ochorení.

7. KAMIENKY

Epifytický kmeň

Vlhkomilné rastliny umiestňujeme na misku s kamienkami alebo keramzitom, ktorý zalejeme vodou. Vyššou vlhkosťou docielime vitálnejší vzhľad.

8. ORCHIDEA

Orchidea

Na epifytickom kmeni môžeme pestovať aj priamo črievičkovec. Patrí k menej známym, ale nádherne kvitnúcim druhom orchideí.

9. POZOR NA TEPLO A PRIEVAN

Starostlivosť o epifytický kmeň

Vlhkomilné druhy izboviek nesmú byť v blízkosti tepelných zdrojov či v prievane. Inak sa im začnú krútiť listy. Premiestnime ich a rosíme.

10. ANTÚRIUM

Antúria

Krásne kvitnúca rastlina, ktorá dokonale navodí atmosféru trópov, je antúrium. Dlho kvitne a navyše táto rastlina vôbec nie je náročná.

11. PAPRAĎORASTY

Paprade

Krásne vlhkomilné druhy sú papraďorasty, ktoré sa pekne rozrastú a navodia atmosféru trópov. Opäť je však nevyhnutná vyššia vzdušná vlhkosť.

Odborník radí:

Pestovaniu vlhkomilných rastlín sa venujte len vtedy, ak máte dostatok času na ich starostlivosť.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shuttertock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?