Nezanedbávajte pravidelný rez levandule. Podporíte ním vitalitu a ďalšie kvitnutie

  • 07.07.2020

Levanduľa vytvára nízke kríky, ktoré prinášajú každoročne záplavu kvetov. Nie vždy si však zachová tvar, aký si želáme, a časom aj slabšie kvitne. Dôvodom je zanedbávanie pravidelného rezu.

Levanduľa

Okrem radikálneho, skorého jarného rezu by sme totiž mali túto voňavú liečivku rezať aj po odkvitnutí. Po letnom reze dokonca zvykne levanduľa opätovne rozkvitnúť, hoci kvetov je už menej.

Technika rezu v tomto období spočíva v odstránení odkvitnutých súkvetí s časťou stonky až po listy. Pravidelný rez podporuje vitalitu a zahusťovanie tejto rastliny, pomáha jej udržať príťažlivý kompaktný rast. Ak chceme podporiť prirodzené rozšírenie levandule po záhrade, môžeme pár súkvetí na kríkoch nechať a vyčkať na dozretie semien. Tie potom pozberáme alebo necháme voľne rozšíriť.

Krok za krokom: Režeme levanduľu

1. NÁRADIE

Strihanie levandule

Na ostrihanie odkvitnutých súkvetí levandule uprednostníme nožnice na živý plot, použitie záhradníckych nožníc je v tomto prípade prácne.

2. PODPORA ZAHUSTENIA

Strihanie levandule

Po odstránení súkvetí môžeme opatrne ostrihať aj špičky výhonkov. Podporíme tým zahusťovanie kríkov.

3. ZBER

Rez levandule

Ostrihané súkvetia postupne pozberáme a môžeme ich skompostovať. Popritom kríky vyčistíme od suchých alebo poškodených stoniek.

4. SEMENÁ

Semienka levandule

Ak si chceme vypestovať nové levanduľové sadenice, pozbierame dozreté semená a vysejeme alebo necháme zakoreniť odrezky.

Text a realizácia: Ing. Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: levanduľa | rez

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 1. časť: A - G Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Agapant africký očarí svojimi nádhernými guľovitými súkvetiami. Viete ako ho správne pestovať?