O trávnik sa treba postarať aj po sezóne. Aj ten váš má prázdne miesta?

  • 17.09.2020

Stáva sa, že po lete je na plochu trávnika trochu smutný pohľad. Plôšky bez trávy, suché steblá… Môže to byť z dôvodu horúčav alebo jeho intenzívneho využívania. Poradíme vám, ako ho opäť dostať do formy.

Trávnik na jeseň

Dosievanie trávnika na jeseň

Plôšky, kde chýba tráva z dôvodu sucha či ušliapania, na jeseň dosievame. Najskôr trávnik pokosíme a pohrabeme. Utlačenú pôdu bez trávy skypríme, môžeme doplniť rašelinovým substrátom s prímesou piesku a vysievame, utlačíme.

Miesto výsevu dôkladne zavlažujeme. Nepoužívame silný prúd vody, aby nevyplavilo semená. Miesto výsevu chránime, nechodíme po ňom a zamedzíme vstup domácim miláčikom. Ak bude mať trávnik vlhko, osivo začne pomerne rýchlo klíčiť. Mladá tráva sa však musí do zimy dobre zakoreniť, aby na jar pokračovala v raste. Ideálny termín na výsev je koniec septembra, začiatok októbra. Prihliadneme aj na konkrétnu lokalitu a priebeh počasia.

Dosievanie trávnika na jeseň

Starostlivosť o mladý trávnik

Mladý trávnik už do zimy nekosíme ani neprihnojujeme. Zabezpečíme tiež, aby sa na trávniku nehromadilo lístie. Ekosmery hlásajúce, že máme vrstvu lístia ponechať na tráve až do jari, nie sú pre klasický trávnik dobré. Vrstva mokrého lístia ho totiž do jari môže zadusiť a na jar na ňom môžeme mať oveľa väčšie lysiny, ako sú teraz. Naopak, celkom novým trendom, ktorý súvisí s globálnym otepľovaním a vyhovuje aj ekológii, je, že sa do trávnych zmesí pridávajú semená nízkych ďateľovín. Na malé lysiny v trávniku môžeme namiesto trávneho semena vysiať napríklad ďatelinu plazivú. Proti teplu je v porovnaní s trávou odolnejšia, ostáva zelená aj počas horúčav a kvitne, čo ocení hmyz. Dobre a rýchlo sa rozrastá.

Ak je súčasný trávnik zničený príliš, je tiež vhodné obdobie na založenie úplne nového trávnika.

Jesenná starostlivosť o trávnik krok za krokom

1. POKOSENIE

Trávnik po sezóne, prázdne miesta

Vyhľadáme miesta, kde trávnik vysychá. Urobíme malú diagnostiku a zistíme, či príčina uhynutia trávy nie je iná (choroba). Trávnatú plochu nakrátko pokosíme.

2. HRABANIE

Hrabanie pôdy na výsev trávnika

Miesta, kde je obnažená pôda, dôkladne po pokosení vyhrabeme. Povrch pôdy tým rozrušíme a vytvoríme tak lepšie podmienky na klíčenie osiva.

3. KYPRENIE

Kyprenie pôdy pre výsev trávnika

Na ošetrovanom mieste pôdu skypríme, vyberieme aj posledné zvyšky tráv a odstránime burinu.

4. BURINA

Vyberanie buriny z trávnika

Ak sa nám burinu nepodarí vytrhnúť a v pôde ostane koreň, vyberieme ho pomocou noža.

5. OBOHATENIE PÔDY

Pôda na výsev trávnika

Pred výsevom musí mať pôda drobnohrudkovitú štruktúru. Pridáme do nej trochu substrátu určeného na výsev trávnika.

6. VÝSEV

Dosievanie trávnika na prázdne miesta

Pripravené miesto osejeme trávnou zmesou, najlepšie z dlane a pomedzi prsty.
Trávne osivo opatrne zapracujeme do pôdy. Použiť môžeme hrable.

7. UTLAČENIE

Utlačenie hliny po výseve trávnika

Miesto po osiatí a zapracovaní osiva utlačíme. Použiť môžeme drevenú dosku alebo kovový valec určený na tento účel.

8. ZÁLIEVKA

Krhla s vodou na polievanie čerstvo vysiateho trávnika

Miesto výsevu jemne, ale dobre zavlažíme. Malé plôšky aj kanvou, veľké postrekovačmi. Vrchná vrstva pôdy so semenom musí byť aspoň dva týždne trvalo vlhká.

 

 

Text: Daniel Košťál, Monika Králová
Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky