Čo vysievať na hriadky v septembri?

  • 04.09.2020

Mohlo by sa zdať, že záhradkárska sezóna bude pomaly končiť. Napriek tomu môžeme začiatkom septembra vysievať na uvoľnený záhon druhy a odrody zelenín s krátkym vegetačným obdobím, aby sme ešte stihli pozbierať nejakú úrodu.

Čo vysievať na hriadky v septembri?

Uprednostňujeme odrody, na ktorých je aj priamo napísané, že sú vhodné nielen na jarný, ale aj na jesenný výsev. Ak sa nedostaneme do záhradkárskeho obchodu a ostali nám semená z jarnej sezóny, hoci iba so spomenutým jarným termínom, použijeme aj tie.

Môžeme vysievať kôpor, špenát, šalát, reďkovku, rukolu. Čo sa týka reďkovky, viete, že okrem koreňa sú jedlé aj listy? Namiesto klasického pretrhávania môžeme prebierkou zbierať už klíčne listy, ktorými si ozdobíme chlebík. Majú totiž tvar srdiečka. Pri zbere mladých koreňov si mladé listy môžeme odložiť a pripraviť si z nich pesto. Môžeme doň pridať aj šalátové a rukolové listy.

Výsevy počas sucha zalievame. Pred skorými zimnými mrazmi ich chránime zakrytím bielou netkanou textíliou.

Výsevy krok za krokom

1. Príprava hriadky

Jesenné výsevy

Hriadku odburiníme, motykou skypríme, „pohrabličkujeme“. Malým ručným náradím pripravíme riadok – výsevné lôžko. Jeho dno zavlažíme.

2. Výsev

Jesenný výsev zeleniny

Vysievame na zavlažené lôžko priamo z vrecúška alebo si semienka vysypeme na dlaň a vysievame ich prstami druhej ruky.

3. Prihrnutie

Jesenný výsev zeleniny

Ak vysievame do vyvýšeného záhona a v malom množstve, môžeme pôdu na semienka prihrnúť rukou. Pri väčších výsevoch používame hrable.

4. Utlačenie

Jesenné výsevy

Pri výseve krátkych riadkov do vyvýšeného záhona ich povrch zľahka utlačíme rukou, inak na utlačenie používame drevenú dosku alebo hrable, ktorými pôdu zhora „pobúchame“.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Ing. Monika Králová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda