Okrasné, liečivé a repelentné: Spoznajte svet muškátov, našich najobľúbenejších balkónoviek

  • 07.05.2024

Tieto balkónové rastliny nie je nutné nejako zvlášť predstavovať. Okrem tradičných odrôd s dekoratívnymi kvetmi sú zaujímavé aj aromatické muškáty, ktoré nachádzajú uplatnenie dokonca aj v kuchyni, liečiteľstve či pri výrobe kozmetiky.

Pestovanie muškátov
Foto: Shutterstock

Muškáty poznáme aj ako pelargónie, čo je zľudovený názov z latinského Pelargonium. Aj keď ich často pestujeme ako jednoročné rastliny, vo svojej juhoafrickej domovine rastú skôr ako drevnatejúce trvalky. Neočakávajte však žiadne kompaktné rastliny, vo voľnej prírode prerastú aj výšku dospelého človeka. Postupným šľachtením z nich vznikli nižšie rastliny s bohatým, a hlavne dlhým kvitnutím, ktorým sa možno kochať od mája väčšinou až do konca októbra.

Rastliny prenesené na zimu do chladného interiéru môžu kvitnúť pokojne aj cez zimu. Pokiaľ muškáty vnímate vyslovene len ako balkónové rastliny, možno budete prekvapení, aké sú ďalšie možnosti ich využitia.

Nezameniteľná vôňa

Pokiaľ listy muškátov zľahka pošúchame medzi prstami, pocítime nezameniteľnú vôňu silíc, ktoré sa z nich uvoľňujú. Možno nám táto vôňa pripomenie aj iné rastliny zo záhrady, napríklad ich príbuzné pakosty, ktoré voňajú rovnako intenzívne.

Hoci výraznú vôňu majú všetky muškáty, niektoré boli pre intenzívnu arómu aj dlhodobo šľachtené. Ide o druhovo bohatú skupinu aromatických muškátov, pričom mnohé z nich sa nachádzajú aj vo voľnej prírode. Tieto druhy a ich odrody prekvapia zvyčajne pomerne špecifickou vôňou. Niektoré voňajú po citrusoch, iné po mäte alebo napríklad po korení.

Voňavé muškáty
Niektoré muškáty voňajú po citrusoch, iné po mäte alebo napríklad po korení. Foto: Shutterstock

Väčšina voňavých muškátov rastie dosť bujne, takže si nepredstavujte malé kompaktné rastliny, na ktoré sme bežne zvyknutí, výhony za jednu sezónu vytvoria neraz dlhšie ako jeden meter. Ich kvety však bývajú drobnejšie a menej výrazné, na rozdiel od známych veľkokvetých šľachtencov muškátu krúžkovaného (Pelargonium zonale) a ťahavého muškátu štítovitolistého (Pelargonium peltatum).

Vôňa je hlavný dôvod, prečo si aromatické muškáty zaobstarať. Aj ich použitie je trochu iné. Síce sa dajú rovnako dobre pestovať na balkóne ako okrasné rastliny, ich listy sa však používajú ako prírodná voňavka či korenie do prírodnej kozmetiky.

Viete napríklad, že po usušení sa dávajú vo vrecúškach do šatníkových skríň alebo že sa pridávajú do aromatických zmesí potpourri? Sušenými lístkami je možné tiež dochutiť sladké aj slané pokrmy. Čerstvé listy sa zasa hodia na výrobu bylinných čajov či sirupov, ale dajú sa tiež použiť aj pri inhaláciách proti nádche. Keďže obsahujú látky prospievajúce pokožke, pár listov môžeme pridať aj do kúpeľa a užiť si domácu arómoterapiu.

Pokiaľ už máte skúsenosť s výrobou domácej kozmetiky, možno ste sa už niekedy stretli s esenciálnym olejom získaným práve z muškátov. Tento olej vyrobený z listov muškátu omamného (Pelargonium graveolens) je pomerne intenzívny, pri masážach sa po kvapkách pridáva napríklad k mandľovému alebo olivovému oleju. Vonné silice v ňom obsiahnuté majú antidepresívny účinok, pomáhajú pri nervovom vypätí či pri nespavosti. Sú vhodné pre všetky typy pleti, majú hojivé účinky pri akné a čistia pleť.

Esenciálny olej z muškátov
Vonné silice z muškátov majú antidepresívny účinok, pomáhajú pri nervovom vypätí či pri nespavosti. Foto: Shutterstock

Rastliny do nádob aj na záhony

Muškáty sa väčšinou pestujú ako rastliny prenosné. Práve preto je výhodné ich pestovať v kvetináčoch, ktoré ľahko na zimu prenesieme do svetlej, ale chladnejšej miestnosti s teplotou v rozmedzí 5 až 10 °C.

Pokiaľ by sme si muškáty radi pestovali celoročne doma, zvyčajne sa im v interiéri nebude príliš dariť. Na čerstvom vzduchu a na slnku predsa len prospievajú oveľa lepšie. Kompaktné odrody muškátu krúžkovaného sa dajú sezónne pestovať aj na záhonoch, kde sa postarajú o efektný zážitok z intenzívneho kvitnutia. Na záhonoch vyniknú nielen odrody s veľkými kvetmi, ale aj odrody s výrazne sfarbenými listami.

Vedeli ste, že…

Vďaka výraznej vôni sa muškáty už v minulosti používali ako repelentné rastliny, ktoré slúžili na odpudzovanie dotieravého hmyzu.

Môžeme si ich aj predpestovať

Trochu odvážnejší pestovatelia si môžu trúfnuť aj na výsev, len počítajte s tým, že vypestovanie sadeníc trvá okolo štyroch mesiacov. Osivo sa vysieva buď rovno do výsevného substrátu, alebo sa nechá niekoľko dní predklíčiť na mokrej vate. Len čo rastliny vyklíčia a dorastú do výšky okolo piatich centimetrov, dajú sa presadiť do samostatných kvetináčov.

Klíčenie semienok však môže zničiť napríklad pleseň, preto sa odporúča sparenie výsevného aj pestovateľského substrátu v rúre. Na klíčenie semienok je nutné dodržať teplotu vzduchu okolo 20 °C, rovnako dôležitý je tiež dostatok svetla, s čím môže byť v čase výsevu v januári a vo februári trochu problém. Výsevnú misku dajte preto čo najbližšie k oknu, čím podporíte rast silných sadeničiek.

Druhou možnosťou množenia muškátov je pomocou odrezkov, čo je obľúbená metóda pri množení šľachtených odrôd. Odrezky odoberajte buď koncom leta alebo, naopak, v apríli. Šikmo zrezanú ranu ošetrite rastovým stimulátorom a zapichnite do výsevného substrátu alebo piesku.

Predpestovanie muškátov
Vypestovanie sadeníc muškátov trvá okolo štyroch mesiacov. Foto: iStock

Pestovanie a množenie muškátov

Žiadny druh ani odroda muškátov nie sú v našich podmienkach mrazuvzdorné, preto je len na nás, či si každú jar zaobstaráme nové sadenice, alebo svoje rastliny zazimujeme a uchováme tak pre ďalšiu sezónu.

Muškátom všeobecne vyhovuje slnečné alebo polotienisté stanovište, pôda bohatá na živiny a vyrovnaná zálievka.

Na jeseň ich včas prenesieme dovnútra, mali by sme to stihnúť už v októbri pred prvým mrazom. Späť von ich dávame až po „zamrznutých“ v druhej polovici mája.

Pestovanie všetkých druhov je veľmi podobné, o trochu náročnejšie na starostlivosť bývajú muškáty veľkokveté, často nazývané anglické alebo kráľovské. Tie neznesú slnečný úpal. Chránime ich tiež pred dažďom alebo prievanom. K zdarnému kvitnutiu potrebujú o niečo väčšiu pozornosť ako ostatné druhy muškátov. Všetky druhy bohato kvitnú hlavne v kvalitnom substráte.

Na jar staršie rastliny presadíme do substrátu pre muškáty alebo iné balkónové rastliny. Od mája do septembra im doprajeme raz za dva týždne tekuté hnojivo pre kvitnúce balkónové rastliny. Pri veľkokvetých odrodách je nutné vyštipovať odkvitnuté kvetenstvo, vďaka čomu sa podporí tvorba nových pukov.

Muškáty a surfínie na balkóne
Muškáty sú obľúbené balkónovky, ktoré si dobre rozumejú napríklad so surfíniami. Foto: Shutterstock

8 druhov muškátov, ktoré by ste mali poznať

Muškát kornútkovitý, predchodca moderných odrôd (Pelargonium cucullatum)

Pôvodný juhoamerický prapredok s výraznými sýtoružovými kvetmi a ľahko plstnatými listami prekvapí pomerne vysokým vzrastom, napríklad v Kapskom Meste slúžil aj na výsadbu do živých plotov. V domovine sa jeho listy používajú na liečebné účely. U nás sa, bohužiaľ, nepestuje.

Kvitnutie: IX. – II.
v. × š.: 200 × 120 cm

Muškát kornútkovitý
Muškát kornútkovitý Foto: Shutterstock

Muškát voňavý (Pelargonium × frangrans)

Jeden z mnohých druhov aromatických muškátov s drobnými bielymi kvetmi a fialovou kresbou na listoch. Celá rastlina vonia po ovocí a muškátovom oriešku. Nároky na pestovanie má rovnaké ako bežne pestované druhy muškátov.

Kvitnutie: V. – X
v. × š.: 40 – 100 × 60 – 100 cm

Muškát voňavý
Muškát voňavý Foto: Shutterstock

Muškát omamný (Pelargonium graveolens)

Aromatický muškát s výrazne vykrajovanými listami pokrytými jemnými chĺpkami. Ide u nás o najznámejší voňavý muškát s vôňou po starých odrodách ruží. Kvety sú výrazne ružové. Pestuje sa ako prenosná rastlina podobne ako ostatné muškáty.

Kvitnutie: V. – X.
v. × š.: 60 – 130 × 80 – 130 cm

Muškát omamný
Muškát omamný Foto: Shutterstock

Muškát dubolistý (Pelargonium quercifolium)

Druh voňavého muškátu s hlboko vykrajovanými listami, ktoré pripomínajú dubové listy. Kvety sú ružové s karmínovou kresbou. Celá rastlina vonia po živici ihličnatých stromov.

Kvitnutie: V. – X
v. × š.: 50 – 180 × 100 – 120 cm

Muškát dubolistý
Muškát dubolistý Foto: Shutterstock

Muškát kučeravý, sirôtkový muškát (Pelargonium crispum)

Odrody tohto muškátu rastú väčšinou kompaktne a sú pre ne typické jemne strapaté listy a drobné dvojfarebné kvety. Odroda ‘Angel Eyes Blueberry’ sa pýši tmavokarmínovou farbou so svetlejším okrajom kvetov.

Kvitnutie: V. – X.
v. × š.: 40 × 30 – 40 cm

Muškát kučeravý, sirôtkový
Muškát kučeravý, sirôtkový Foto: Shutterstock

Muškát veľkokvetý (Pelargonium grandiflorum)

Náročnejší druh muškátu, ktorý neznáša ostré slnko, prievan a dážď. Často je označovaný ako anglický alebo dokonca kráľovský. Jeho kvety bývajú jednoduché, poloplné až plné, vždy sú pomerne mohutné a dekoratívne.

Kvitnutie: V. – X.
v × š.: 25 – 40 × 30 cm

Muškát veľkokvetý
Muškát veľkokvetý Foto: Shutterstock

Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale)

Spolu s muškátom štítovitolistým ide o najpestovanejší druh u nás. Rastie vzpriamene a jeho listy môžu byť zelené, dvojfarebné i trojfarebné. Jeho kvety bývajú jednoduché aj plné. Odroda ‘Tricolor’ má listy v odtieňoch zelenej, bielej a červenej.

Kvitnutie: V. – X.
v. × š.: 30 – 40 × 30 cm

Muškát krúžkovaný
Muškát krúžkovaný Foto: Shutterstock

Muškát štítovitolistý (Pelargonium peltatum)

Previslo rastúci muškát patrí medzi hviezdy okenných hrantíkov a závesných nádob. Listy sú hladké a sýtozelené, kvety jednoduché alebo plné. Odrody sa môžu líšiť dĺžkou výhonov.

Kvitnutie: V. – X
v. × š.: 50 – 100 × 50 – 80 cm

Muškát štítovitolistý
Muškát štítovitolistý Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
5 krátkych, ale dôležitých tipov, ako docieliť bohato kvitnúce muškáty
5 krátkych, ale dôležitých tipov, ako docieliť bohato kvitnúce muškáty
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania