Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj

  • 29.04.2022

Máj sa nazýva aj mesiacom lásky. Ak záhradu naozaj milujete, skúste sa o ňu postarať v súlade s lunárnym kalendárom. Uvidíte, že sa vám odvďačí.

Kvety v krhle, záhrada

01. – 02.05.2022 (dni koreňov)

Na voľné záhony vysievame mrkvu, petržlen, reďkovku a čierny koreň, fazuľu. Tieto dni sú priaznivé aj pre zakladanie trávnika a výsev, výsadbu a presádzanie balkónoviek. Vysádzame tiež hlúboviny, vysievame kukuricu. Vytrhávame burinu. Môžeme sa pustiť do väčších plánov, budujeme záhradné jazierko, altánok, terasu, oporný múrik či bezpečný priestor na hry pre deti.

03. – 05.05.2022 (dni kvetov)

Podložíme trsy jahôd, plody sa neznečistia pôdou. Množíme trvalky, vysádzame georgíny, mečíky. Oleandre, muškáty a fuksie prihnojíme na podporu kvitnutia. Intenzívne vetráme v skleníku, parenisku, najmä za slnečných dní, keď sa vzduch rýchlo prehrieva.

06. – 07.05.2022 (dni listov)

Vysievame listovú zeleninu a hlúboviny. Kosíme trávnik, delíme trsy rebarbory. Môžeme zakladať bylinkový záhon. Hnojíme ovocné a okrasné stromy, kvety.

08. – 09.05.2022 (dni plodov)

Rozsádzame, hnojíme a polievame plodovú zeleninu. Podľa potreby zalejeme aj ovocné stromy. Hnojíme a okopávame jahody. Robíme prebierku plodov jadrovín, marhúľ a broskýň. Na chránenom stanovišti pokračujeme v sejbe uhoriek, tekvíc, cukiet a melónov pre postupný zber v lete.

10. – 12.05.2022 (dni koreňov)

Vrúbľujeme stromčekové egreše, ríbezle, jostu. Môžeme ich tiež rozmnožovať potápaním. Vysievame kríčkovú, ťahavú fazuľu, cícer. Ak sme ešte nenasušili žihľavu do zásoby, máme možnosť urobiť to teraz. Vysejeme cukrovú kukuricu a teplomilné strukoviny.

13. – 14.05.2022 (dni kvetov)

Z voľných záhonov odstraňujeme burinu. Vysievame letničky, vysádzame kríčkové aj popínavé ruže. Odstránime odkvitnuté kvety pivoniek, kosatcov, cibuľovín, rastliny sa tak neoslabia tvorbou semien. Zakladáme živé plody, sadíme rododendrony. Prihnojíme trvalky, podporíme tak ich kvitnutie.

15. – 16.05.2022 (dni listov)

Pozornosť venujme listovej zelenine. Okopeme záhony a ak je sucho, aj ich polejeme. Vysádzame a vysievame hlúboviny, ale aj letné odrody šalátu, ktoré nevybiehajú do kvetu. Zberáme a sušíme na čaj liečivé časti rastlín, ako sú alchemilka, jahoda, pakost, kapsičky, repík, fialka, hloh, lastovičník, breza, ríbezľa, malina a iné.

17. – 18.05.2022 (dni plodov)

Vysádzame priesady plodovej zeleniny a zeleru. Priesadám zeleru skrátime pred výsadbou korienky. Preberieme plody jadrovín, marhúľ aj broskýň. Do voľnej pôdy môžeme ešte vysievať uhorky a tekvicu. Vysadíme okrasné popínavé dreviny, trvalky.

19. – 20.05.2022 (dni koreňov)

Vrúbľujeme stromčekové egreše, ríbezle, jostu za zelena. Podpník je meruzalka. Zalievame, triedime a okopávame koreňovú zeleninu. Vysievame letné kultivary reďkovky. Množíme maliny, ríbezle a černice potápaním. Vysievame kukuricu, letné odrody reďkovky. Neustále kypríme pôdu v záhonoch, pod stromami a kríkmi. Znižuje sa tak neužitočné vyparovanie vody.

21. – 22.05.2022 (dni kvetov)

Vysievame dvojročné rastliny – klinčeky, náprstník, topoľovka, množíme trvalky. Sadíme vodné rastliny do záhradných jazierok. Zaštipneme balkónovky pestované v debničkách, budú lepšie rásť do šírky a vytvoria viac kvetov. Vyložíme otužené izbové a prezimované kvetiny, ako sú oleander, fuksia alebo muškáty, na balkón, terasu, či na záhon do záhrady.

23. – 24.05.2022 (dni listov)

Vysádzame a vysievame hlúboviny – kapustu, kel aj letné odrody šalátu. Kosíme trávnik, vyhrabávame mach, ničíme burinu. Zbierame liečivé rastliny. Vyčistíme záhradné jazierko, odstránime odumreté časti rastlín. Výdatne zavlažujeme ku koreňom ovocné stromy a okrasné dreviny, ako aj kvetiny a zeleninu.

25. – 27.05.2022 (dni plodov)

Zberáme skoré odrody čerešní na priamy konzum. Pri zbere presvetlíme korunu. Dosadíme priesady plodovej zeleniny, kde sa neujali. Prihnojíme ovocné stromy, zeleniny a kvetiny v záhonoch. Skypríme záhon malín, černíc a ostružín.

28. – 29.05.2022 (dni koreňov)

Prebierkou zberáme karotku a petržlen. Nahradíme tak prácne jednotenie. Kypríme pôdu pod krami a stromami a ničíme burinu. Likvidujeme a klčujeme kroviny a náletové dreviny, vykopeme staré pne. Vylomíme planý obrast na kmeňoch ovocných drevín a plané výhonky na ružiach. Vysejeme červenú repu šalátovú, neskorú mrkvu a menej známu kvaku či okrúhlicu. Odrezkami množíme okrasné dreviny.

30. – 31.05.2022 (dni kvetov)

Zaštipneme balkónové rastliny, budú rásť do šírky. Na balkón môžeme vyložiť izbové rastliny a trochu ich pritieniť. Ošetrujeme karfiol a brokolicu. Skontrolujeme všetky rastliny, či nie sú napadnuté chorobami a škodcami, najmä voškami.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz