Okrasné trávy môžete pestovať aj v nádobách. Ako na to?

 • 03.11.2020

Aby ste si užili ich krásu, nemusíte mať záhradu. Mnohé druhy okrasných tráv môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách, na balkónoch či terasách. Práve počas jesene vynikne ich krása najviac. Prečo si teda nimi neskrášliť balkón?

Okrasné trávy v kvetináči

Čo budeme potrebovať

Materiál:

 • vegetačná nádoba
 • tymian (Thymus vulgaris)
 • kostrava (Festuca glauca)
 • ostrica (Carex oschimensis)
 • ostrica (Carex comans „Milk Chocolate“)
 • záhradnícky substrát
 • keramzit
 • netkaná textília

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • záhradnícke nožnice
 • krhla s vodou

Náročnosť: *
Náklady:
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň

Pracovný postup

1. PRÍPRAVA

Príprava na výsadbu okrasnej trávy do kvetináča

Prv než začneme vysádzať, nachystáme si všetko potrebné a nakúpime len kvalitné a dobre zakorenené okrasné trávy. Pracovať môžeme podľa počasia vnútri alebo vonku.

2. NÁDOBA

Kvetináč s keramzitom

Väčšia mrazuvzdorná vegetačná nádoba by mala mať na dne otvor na odtok prebytočnej vody. Na dno dáme asi 5 cm vysokú drenážnu vrstvu, ideálne keramzit alebo drobnejší štrk.

3. TEXTÍLIA

Sypanie substrátu do kvetináča

Vrstvu keramzitu prekryjeme kúskom netkanej textílie, ktorá zabráni prepadávaniu substrátu do drenážnej vrstvy. Následne môžeme nádobu naplniť kvalitným záhradníckym substrátom.

4. KONTROLA

Koreňový bal okrasnej trávy

Koreňový bal nerozoberáme, ale dôkladne ho skontrolujeme. Nahnité alebo poškodené korienky odstránime rezom. Premočený bal necháme preschnúť.

5. VYSÁDZANIE

Výsadba okrasnej trávy do kvetináča

Najskôr si rastliny rozmiestnime. Začíname s výsadbou dominantnejšieho druhu (ostrice), ktorý umiestnime do pozadia. Vysádzame mierne hlbšie ako v pôvodnom črepníku.

6. TYMIAN

Výsadba tymianu do kvetináča k okrasnej tráve

Podobné podmienky ako okrasným trávam vyhovujú aj mnohým bylinkám. Aromatický tymian vysadíme do popredia, pred ostricu, a kompozícia tak bude dekoratívna aj užitočná.

7. KOSTRAVA

Výsadba kostravy do kvetináča

Pokračujeme výsadbou kostravy, ktorá púta nádherným striebristým sfarbením. Je to nižšia a nenáročná tráva a výborne vyplní priestor medzi dominantnou ostricou a tymianom.

8. DOSYPANIE

Výsadba okrasných tráv do kvetináča

Okolo vysádzaných rastlín opatrne dosýpame substrát, jemne pritlačíme, hlavne okolo jednotlivých rastlín a po okraji. Dáme pozor, aby sme nepoškodili stonky tymianu.

9. KONTRAST

Výsadba okrasných tráv do nádoby

O zaujímavú farebnosť sa postará ďalší druh ostrice, nižší, so žlto-bielo-zelenými steblami. Vyplníme ním posledný zostávajúci prázdny priestor.

10. ÚPRAVA

Okrasné trávy v kvetináči

Na povrch nasypeme keramzit, ktorý v tomto prípade bude plniť hlavne dekoračnú funkciu a zakryje substrát. V rámci finálnych úprav ostriháme všetky suché a poškodené steblá.

11. ZÁLIEVKA

Polievanie okrasných tráv v kvetináči

Vysadené rastliny dôkladne zalejeme. Prihnojovanie nie je potrebné. Ak po zálievke vznikli preliačiny, doplníme substrát. Dobré je však zalievať ešte pred dekorovaním keramzitom.

Dobré rady

Umiestnenie

Kompozíciu s okrasnými trávami by ste mali umiestniť na slnečné a teplejšie miesto, môže byť aj suchšie. Pozor treba dať na miesta s kvapkajúcou vodou! Nádoba s trávami môže zostať vonku aj počas zimy. V slnečných a bezmrazových dňoch však bude potrebné sem-tam rastliny zaliať.

Starostlivosť

Trávy pred zimou nestrihajte. Výhonky tymianu však môžete zberať a používať v kuchyni. Na zimu je lepšie nádobu umiestniť na chránené miesto. Okrasné trávy a bylinky nepotrebujú intenzívne zavlažovanie ani prihnojovanie. Hodia sa preto aj pre pestovateľov-zábudlivcov. Po zime však teba opatrne vytiahnuť suché steblá. Trávy sa pomerne rýchlo rozrastajú a zhruba po troch až štyroch rokoch ich bude potrebné rozsadiť. Získate tak mladé rastliny, ktoré môžete podarovať alebo vysadiť do ďalších nádob, prípadne na záhon.

Kombinovanie

Trendom sú farebné okrasné trávy – väčšina z nich sa hodí aj na pestovanie vo vegetačných nádobách. V stiesnených podmienkach môžete pestovať najmä nižšie či stredne vysoké druhy. Kombinovať môžete druhy a odrody vyššie, užšie, rozložitejšie alebo plazivejšie. Trendom je vytvoriť tvarovo aj farebne rozmanitú kompozíciu. Do moderných priestorov je vhodný jeden druh – napríklad kostrava v rámci jednej nádoby. S trávami sa dobre kombinujú bylinky (na slnečných miestach), ale aj papraďorasty (na polotienistých miestach). Ak chcete, aby bola nádoba efektná i na jar, môžete do nej vysadiť aj cibule botanických tulipánov či narcisov.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?