Poznáte kosmaticu? Bylinková dobrota, ktorú zvládne každý!
Kosmatica je tradičné jedlo z kvetenstiev bazy čiernej. Ideálne kým nie sú ešte všetky kvietky plne rozvité, čiže na začiatku sezóny kvitnutia. Najmä juhozápadné časti Slovenska sú už v tejto fáze práve teraz.
Prečo sa tak volá?
Kosmatica je od slova kosmatý, čo je nárečové slovo, pochádza z češtiny a význam má chlpatý či huňatý. Aj názov kosmatica je z češtiny, takže by sme si ho mohli pokojne upraviť do súčasnej slovenčiny ako napríklad chlpatica. Chlpatý zjav nevytvárajú síce chlpy ale kúsky kvetov a ich stopiek. A aj keď mi znie chlpatica lepšie, ostanem terminologicky ustálená pri kosmatici.
Zmienku o nej som našla napríklad v knižke z roku 1900 Domáci lekár a radca, vydanej v Detroite primárne pre Slovákov žijúcich v Amerike. Píše sa v nej základný recept, kvety smažené v riedkom ceste z mlieka, vajec a múky.
Prvýkrát som ho vyskúšala pred niekoľkými rokmi a musím povedať, že nestál za veľa. Ale nedalo mi to, problematiku som si doštudovala, zistila som, kde som spravila pri prvom zoznamovaní s kosmaticou chybu a teraz vám ponúkam podrobné zoznámenie s týmto zdravým a ľahko stráviteľným jedlom.
Krok za krokom
Ideme na bazu. Na zber sa vyberieme ideálne za slnečného predpoludnia až skorého popoludnia, ideálne deň dva po daždi. Považujme ich vtedy ako tak za čisté.
Zbierame zdravé celé kvetenstvá, dôležité je odstrihnúť si celú dlhšiu stopku. Skontrolujte každý kus zdola, či tam nie sú vošky alebo iné potvory.
Takto vyzerá ideálne kvetenstvo na budúci bazový rezeň alebo bazový lievanec alebo teda na chlpaticu – kosmaticu. Zopár nerozvitých kvetov v pukoch:
Na sladko
Kosmatica sa dá pripraviť na slano aj na sladko. Základné cestíčko môže byť vaše obľúbené palacinkové, lievancové, akékoľvek. V starej knižke píšu, že má byť riedke, ja pokojne dodávam, že môže byť aj hustejšie. Aktuálne u nás doma fičia lievance z popučených banánov, tak bude naša sladká kosmatica o niečo exotickejšia.
Popučíme banán, primiešame jedno vajíčko, ochutíme mletou škoricou, zahustíme 2-3 lyžicami múky a následne nariedime podľa potreby mliekom. Ak cestíčko postojí, bude sa s ním robiť lepšie, ale nutné to nie je.
Vezmeme kvetenstvo dole hlavou za stonku, namočíme v cestíčku a šup s ním na panvicu s rozohriatym maslom či olejom.
Teraz je kľúčový okamih, použijeme najdôležitejší nástroj pri príprave kosmatice – obyčajné nožnice.
Kým sa smaží prvá strana, odstrihneme všetky stonky, nielen tú najhrubšiu tak, aby v cestíčku ostali naozaj len kvety a len nevyhnutné najtenšie stopôčky.
Táto miera chlpatosti stačí a nič vás nebude vo výslednom jedle rušiť. Ja som v minulosti neodstrihla stonky tak dôkladne a tak ostali trčať, nezmäkli pri krátkom smažení, boli tuhé a celé to bolo chlpaté za akoukoľvek akceptovateľnou hranicou. Ale ak odstrihnete dobre, tento problém padá a ostáva lahodný kvet.
Otočíme na druhú stranu, dosmažíme, hotovo. Podávame s prílohami ako k palacinkám či lievancom. Ja som to nestihla, deti ich zjedli také aké boli hneď po dosmažení.
Na slano
Na slano si môžeme kosmaticu nazvať bazovými rezňami, keď sa pekne usmaží, trošku tak pôsobí. Jediná zmena oproti smaženiu na sladko je zloženie cestíčka.
Opäť fantázii sa medze nekladú, ak sa neuspokojíte so základným palacinkovým slaným, môžete skúsiť obľúbené cestíčka na mäso. Ja som vymiešala vajíčko so smotanou, múkou a nastrúhanou reďkovkou, ochutila domácou vegetou, petržlenovou vňaťou a kôprom.
Postup smaženia je rovnaký. Opäť je kľúčové pekne odstrihnúť stonky, ktoré držia kvetenstvo pohromade.
Výsledné bazové rezne sa môžu podávať napríklad so zemiakmi alebo šalátom. Vyskúšala som ich aj s kečupom a syrom a to bolo skvelé, určite by zniesli potrieť cesnakom.
Koho desia tie stonky, môže to vyriešiť nechlpatým spôsobom, do obľúbeného cestíčka nasypať čisto len drobné kvietky. Ale to je zase prácne ich ručne pooberať za čerstva.
Dojmy
Bazu v kosmatici cítiť. Kvety sú prirodzene skôr do sladka a mne teda o niečo viac sedia v sladkej kombinácii. Ale dobre ochutené cestíčko na slano určite tiež neoľutujete.
Ak bazu milujete, určite vyskúšajte aj jednoduché recepty na čaj a sirup.
Text a foto: Martina Töröková
Chcela by som robit sirup z bazy ciernej. Ma sa zberat opatrne, aby na nej zosta…