Všestranná baza: Poznáte jej liečebné účinky?

 • 31.05.2017

Prastaré nálezy bazových semien pri vykopávkach svedčia o využívaní bazy čiernej už v dávnej minulosti. Najnovšie výskumy jej liečebných účinkov ju zasa zaraďujú medzi perspektívne liečivé rastliny nového milénia.

Všestranná baza: Poznáte jej liečebné účinky?

Je zaujímavou náhodou, že starí Egypťania používali kvety čiernej bazy okrem iného aj na liečbu popálenín a v anglosaských krajinách sa zasa čierna baza často nazýva „liečivým ohňom“. V starom Grécku a Ríme považovali čiernu bazu za univerzálnu medicínu. Aj Hippokrates si bazu vysoko cenil a označil všetky jej časti, teda „kôru, plody, listy i kvet za dary zdravia matky Prírody“. Jej plody odporúčal užívať ako preháňadlo a močopudný prostriedok a kvety zasa ako potopudné a znižujúce horúčku najmä pri prechladnutiach, ale i na posilnenie obranyschopnosti tela.

Baza

Tieto dávne odporúčania vlastne platia naplno dodnes. V stredoveku ľudia verili, že v bazovom kríku žijú čarodejnice a tomu, kto tento krík vyrúbe, sa vraj vždy tvrdo pomstia. Starí Germáni zasa považovali čiernu bazu za posvätnú, a preto nesmela chýbať na žiadnom sedliackom dvore. Sídlila v nej vraj bohyňa Freya, ochrankyňa domácnosti, ktorá však ochraňovala aj pestované rastliny a chované zvieratá.

Baza
Baza sa výborne kombinuje s kvitnúcimi trvalkami.

Baza plná zdravia

Medzi liečivé látky bazových kvetov patria najmä silice, flavonoidy (rutín, izokvercetín, hyperozid), triesloviny, fytosterín, slizy, kyselina chlórgenová a kávová.

Zrelé plody obsahujú flavonoidy (rutín), antokyanové glykozidy, silice, cukry, kyseliny, triesloviny, pektíny, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B6, C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík, vápnik, fosfor.

Nezrelé plody (ale i ďalšie časti dreviny) a surové zrelé plody sú mierne jedovaté, obsahujú kyanogénny glykozid sambunigrín, ktorý sa čiastočne stráca dozrievaním alebo úplne varením. Zažívacie problémy teda spôsobuje i konzumácia neprimeraného množstva hoci i zrelých, ale surových nevarených plodov (môžu privodiť nevoľnosť, hnačku). Denná dávka šťavy z plodov napríklad pri pásovom opare je podľa osobnej citlivosti asi 20 ml. Jej účinnosť zvýšime, ak pridáme rovnaké množstvo portského vína. Môže pomôcť aj pri zápale trojklanného nervu. Osobnú citlivosť si však treba odskúšať.

Bazová šťava
Bazová šťava obsahuje veľa trieslovín a antokyánov.

Baza ako každodenný liek

 • Zvýšené potenie po vypití bazového čaju z kvetov s citrónom podnecuje aj detoxikačné sily organizmu, a tým skracuje i čas liečenia dýchacieho ústrojenstva. Pomáha aj prekrvujúci 10-minútový kúpeľ nôh v teplej vode s bazovým čajom, ktorý zlepšuje aj dýchanie.
 • Protichrípkový nápoj si pripravíme z 200 ml šťavy z bazových plodov, ktorú mierne zohrejeme v 600 ml vody s dvomi klinčekmi, plátkom čerstvého ďumbiera a kúskom podrvenej škoricovej tyčinky. Všetko trochu prisladíme medom. Tri- až štyrikrát denne pijeme jednu šálku tohto horúceho nápoja po dobu až 5 dní.
 • Na kožu spálenú od slnka môžeme použiť chladný čaj z bazových kvetov. Do zásoby na takéto použitie si však môžeme pripraviť aj olej z bazových kvetov. 10 čerstvých bazových súkvetí zohrievame 2 minúty v 500 ml olivového oleja, necháme vychladnúť, scedíme a uložíme do chladničky. Slnkom spálenú pokožku natierame olejom viackrát denne.
 • Bazový kvet zaliaty menším množstvom vriacej vody môžeme použiť ako obklad na boľavý chrbát alebo koleno. Pomáha uvoľniť bolesť i liečiť zápaly.
 • Dve šálky čaju popíjaného cez deň z mladých výhonov a bazových listov pomáha cukrovkárom spolu s diétou stabilizovať krvný cukor.
 • Posilňujúci čaj pri pásovom opare si pripravíme zo zmesi nasledujúcich sušených bylín: 30 g bazových kvetov, po 20 g vŕbovej kôry, zlatobyľovej a ľubovníkovej vňate, 10 g žihľavových listov. V jednej šálke vriacej vody zaparíme 1 čajovú lyžičku jemne nasekanej zmesi bylín a necháme 10 minút vylúhovať. Pijeme trikrát denne jednu šálku 2 – 3 týždne.
 • Obklady a kúpele zo záparu z bazových listov zasa pomáhajú liečiť furunkuly, ekzémy a akné.
 • Obklady z kvetov pomáhajú pri unavených, slziacich očiach a zapálených očných spojivkách.
 • Pri kolitídach (zápaloch hrubého čreva) pomáha s liečením a znižuje poškodenie črevnej sliznice aspoň mesačné užívanie výťažku z bazy.
 • Bazový kvet spolu s kvetom lipy a rumančeka v rovnakom pomere môžeme po zaliatí horúcou vodou použiť na hydrofylnej gáze ako kašovitú pleťovú masku na nečistú uhrovitú pleť. Po 20-minútovom pôsobení tvár umyjeme vlažnou vodou a ošetríme polomastným krémom.
 • Preventívne liečebný i liečivý účinok majú aj mnohé výrobky z bazových plodov ako kompóty, šťavy, vína, likéry i mrazené plody.

Text a foto: Ing. Jaroslav Pížl
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: baza | recept

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí