Prečo mi neplodí lieska?

  • 29.05.2021

V záhrade sme pred pár rokmi vysadili liesku, no stále sme sa nedočkali plodov. Čo sme urobili zle?

Lieskové orechy

Pravdepodobne ste vysadili iba jednu rastlinu. Väčšina dostupných odrôd je totiž cudzoopelivá, iba pri niektorých sa uvádza, že sú samoopelivé, prípadne čiastočne samoopelivé.

Pri cudzoopelivých a čiastočne samoopelivých je určite lepšie vysadiť aspoň dva kry, prípadne aj rôzne odrody. Nič nie je stratené, nemusíte ani poznať odrodu, ktorú máte, stačí prikúpiť ľubovoľnú inú a vysadiť ju v okruhu niekoľkých metrov od už vysadenej, prípadne vedľa nej, ako to miesto dovolí.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Felixová Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?