Prečo sa nedarí okúzľujúcim astilbám? Toto je dôvod neúspechu

Najväčšou pýchou tejto trvalky sú súkvetia. Môžu byť rôzne veľké, sfarbené do biela, žlta, ružova, červena či fialova. Dopĺňajú ich sviežo pôsobiace delené listy a celkovo rastlina pôsobí mimoriadne atraktívne. Veľakrát však príťažlivosť tejto krásky trvá krátko. Čo je dôvodom?

Rozkvitnutá ružová astilba v záhrade
Najväčšou pýchou astilby sú súkvetia. Foto: Shutterstock

Astilby (Astilbe) sú okúzľujúce trvalky, ktoré dokážu vniesť do záhrad nádherné farby aj na miesta, kde sa iným rastlinám nedarí. Konkrétne ide o tienisté stanovištia s vlhkou pôdou. Sortiment zahŕňa viacero druhov a množstvo odrôd s rôznou výškou rastu. Priebežne pribúdajú ďalšie. Tie novšie ponúkajú napríklad aj jedince s nevšedným tmavším sfarbením listov.

Astilby kvitnú od konca jari počas celého leta. Ako prvá rozkvitá astilba japonská (Astilbe japonica), po nej astilba Thunbergova (Astilbe thunbergii), astilba Arendsova (Astilbe x arendsii) a ďalšie druhy. Veľakrát bývajú tieto trvalky v rozkvitnutom stave v predaji aj v supermarketoch, neskôr tvoria tradičnú letnú ponuku aj v hobbymarketoch a záhradníctvach. Ide o trvalky, ktoré sú určené na pestovanie vo voľnej pôde, no dočasne sa ich súkvetiami môžeme potešiť, ak si ich vysadíme do kvetináčov. Dariť sa však astilbám nebude všade.

Čo treba vedieť o pestovaní astilby?

Skôr než si túto rastlinu kúpime a prinesieme domov, je dôležité vedieť, že má špeciálnejšie nároky na pestovateľské miesto. Vyhoviete jej najmä tým, že si ju vysadíte do polotieňa, prípadne tieňa. Ani to však ešte nestačí. Zvoliť by sme mali stanovištia s vlhkejšou a na humus bohatou pôdou, skôr chladnejšie. Nebude sa jej dariť v suchších ani štrkovitých pôdach a ani v blízkosti plytko koreniacich drevín, hoci pôjde o tienisté stanovištia. Atraktivitu tejto rastliny a jej bohaté kvitnutie tak podporíme hlavne tým, že porastie v pôde, ktorá nebude vysychať.

K najviac tolerantným druhom patrí astilba čínska (Astilbe chinensis), ktorá znesie aj slnečné stanovište a pôdu, ktorá občas preschne. Polotieň a dostatočne vlhký substrát je potrebné dopriať aj astilbám, ktoré pestujeme v kvetináčoch. Prednosťou tohto pestovania je aj to, že v kvetináčoch (nemali by byť príliš malé), udržíme substrát vlhkejší jednoduchšie.

Pestovanie astilby v záhrade
Viac ako jedna osamotená rastlina vynikne skupinka viacerých. Foto: Shutterstock

Pre lepší efekt

Ak dokážeme tejto rastline poskytnúť alebo vytvoriť vhodné podmienky, dobré je myslieť aj na ďalšiu dôležitú vec. Viac ako jedna osamotená rastlinka vynikne skupinka viacerých. V prípade astilby je napríklad dobré vysadiť na meter štvorcový 7-8 kusov rastlín jedného druhu či odrody.

Na výsadbu sú ideálne dni pred avizovanými dažďovými zrážkami, prípadne koniec až polovica leta, kedy je chladnejšie a viac vlhko. Vysádzame rastliny s celistvým koreňovým balom a v nasledujúcich dňoch a týždňoch dbáme na pravidelný prísun vlahy.

Astilba japonská
Astilba japonská Foto: Shutterstock

Kedy hnojiť a strihať astilbu?

Bohatú násadu kvetov podporíme každoročným prihnojením hnojivom na trvalky v jarých mesiacoch a dávkou kvalitného kompostu počas jesene, po odkvitnutí rastlín.

Dôležité je tiež ošetrenie rezom. Suché nadzemné časti a odkvitnuté kvety nestriháme na jeseň, pred zimou, ale vždy až skoro na jar.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: astilba | trvalky

Diskusie na tému článku