Prvé farby v záhrade: Privítajte jar kombináciou tých najkrajších kvetov

  • 04.03.2022

Záhrady sa pomaly začínajú prebúdzať. Už počas slnečných a teplejších februárových dní rozkvitli snežienky a objavujú sa aj nádherné, doširoka otvorené kvety tavolínov.

Tulipány v záhrade

K nim sa onedlho pridajú prvé krókusy. Ich sýto fialové, žlté či biele kvety sú jasným signálom, že jar je už blízko. V plnej nádhere obsypaný kvetmi je teraz aj jazmín nahokvetý a záhradou sa nesie vôňa dokvitajúcich kvetov kaliny voňavej. Nápadná začína byť aj lieska s prevísajúcimi a kvitnúcimi jahňadami, v kvetináčoch sa zasa vynímajú kvety prvosienok a rýchlených cibuľovín.

Hviezda mesiaca: Prvosienka zúbkatá ʻAlbaʼ (Primula denticulata)

Prekrásne guľovité súkvetia tejto odrody sú ozdobou jarnej záhrady. Táto prvosienka pochádza z horských oblastí Ázie, u nás prosperuje na polotienistých stanovištiach s ľahšou, humóznou a vlhkou pôdou. Na príliš suchých a slnečných miestach sa jej však nedarí. V ideálnych podmienkach vytvára súvislejší porast, v obdobiach mimo kvitnutia potom púta sýtozelenými listami.

V predaji je často už skoro na jar, vysadiť ju môžeme do voľnej pôdy, napríklad k jazierkam, do skaliek alebo na okraje kvetinových záhonov. Pôsobivá je aj v jarných kombinovaných výsadbách v kvetináčoch. Viac ako jedna rastlinka však vynikne skupina niekoľkých kusov.
v. × š.: 15 × 15 cm

Prvosienka zúbkatá

Prichádza jar

Prvé farby a vône jari môžeme vnímať už teraz, a to prostredníctvom pekných výsadieb, ktoré vytvoríme v prázdnych kvetináčoch a košíkoch. Čakanie na jar je spolu s nimi mimoriadne príjemné.

Tulipán ʻYellow Waveʼ (Tulipa)

Ozdobou tohto vyššieho a nádherne kvitnúceho tulipánu sú nielen sýtožlté kvety na pevných stonkách, ale aj nevšedné panašované listy.
v. × š.: 40 × 10 m

Hyacint ʻJan Bosʼ (Hyacinthus orientalis)

Cyklámenové a rozvoniavajúce súkvetia sú dominantnou súčasťou tejto výsadby. Ide o vďačnú a dlho kvitnúcu odrodu. V plnej nádhere sa ukáže na slnečných miestach.
v. × š.: 35 × 15 m

Tulipán, hyacint a korunkovka
Tulipán, hyacint a korunkovka

Korunkovka kockovaná (Fritillaria meleagris)

Jej exoticky pôsobiace kvety dodávajú celej výsadbe ľahkosť a šarm. Zaujme najmä, ak je spolu vysadených viac cibúľ tejto rastliny.
v. × š.: 30 × 5 cm

Prvý kvetinový záhon

Tohtoročná jar môže byť iná, krajšia a plná kvetov. Nemusíme však sadiť všetko nové a toho starého sa vzdať. Niekedy stačí záhony doplniť. V tomto období na to môžeme využiť napríklad bohato kvitnúce dvojročky. Vybrať si môžeme z niekoľkých druhov.

Tulipán ʻNegritaʼ (Tulipa)

Odolný a dlho kvitnúci vyšší tulipán vynikne v menších aj väčších skupinách, kvety sú vhodné na rez.
v. × š.: 45 × 10 cm

Tulipán a sedmokráska
Tulipán a sedmokráska

Sedmokráska obyčajná ʻPomponetteʼ (Bellis perennis)

Obľúbená dvojročka kvitne od skorej jari. Vysadiť ju môžeme aj medzi tulipány či iné cibuľoviny, atraktivita záhona sa vďaka nej zvýši.
v. × š.: 25 × 25 cm

Jarné netradičnosti

Už od skorej jari kvitne veľa pekných trvaliek. Mnohé sú obľúbené už roky a nechýbajú takmer v žiadnej záhrade. Priebežne sa v ponuke týchto trvaliek objavia aj ich nové a netradičnejšie formy, odlišné napríklad farbou kvetu či listu.

Bergénia srdcovitolistá ʻBressingham Whiteʼ
Bergénia srdcovitolistá ʻBressingham Whiteʼ

Bergénia srdcovitolistá ʻBressingham Whiteʼ (Bergenia cordifolia)

Táto odroda sa od pôvodného druhu líši bielymi kvetmi. Aj jej listy sú veľké a vždyzelené. Darí sa jej v polotieni s výživnou a mierne vlhkou pôdu, kde vytvára súvislejšie porasty.
v. × š.: 35 × 40 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?