Radíme začiatočníkom: Ako pestovať oleander?

  • 08.08.2021

Rada by som pestovala oleander, ale podľa informácií na internete je starostlivosť o tento kvet dosť náročná. Vedeli by ste mi prosím zhrnúť najdôležitejšie veci, ktoré by som mala pred kúpou vedieť?

Kvitnúci oleander ružovej farby

Oleander bohato zakvitne, len keď je zdravý a rastie na plnom slnku. Vyžaduje si väčšiu nádobu naplnenú výživnou kompostovanou zeminou zľahčenou prídavkom piesku, ktorej pH je 6,0 až 7,5.

Dôležitá je pravidelná zálievka vlažnou vodou ku koreňom a prihnojovanie každé 2 týždne organickým hnojovom určeným na podporu kvitnutia, ale len na vopred zvlhčenú pôdu. Prezimuje vo svetlej miestnosti pri teplote 2 až 8 °C a pri zníženej zálievke.

Po daždi by jeho listy mali čo najrýchlejšie obschnúť aby sa nevytvorili podmienky na infikovanie baktériou Psedomonas savastanoi pv. Nerii. Preto kríky podľa potreby presvetľujeme rezom, čím podporíme aj jeho kvitnutie. Infekcia sa na výhonoch prejavuje čiernym povlakom, prípadne škvrnami a odumieraním listov aj kvetov. Všetky napadnuté časti ostriháme a spálime. Podvečer krík postriekame 0,2 – 0,3 % roztokom Kuprikolu 50.

Pri manipulácii s oleandrom aj pri reze použijeme rukavice, lebo je silne jedovatý a šťava z listov na pokožke môže vyvolať zápal a vyrážky. Deti k rastline nepúšťame.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku