Repík práve kvitne. Ako ho používať?

  • 30.07.2020

Neďaleko našej záhrady rastie repík. Radi by sme si z neho nazbierali. Na čo všetko sa dá používať?

Repík

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) sa pestuje jednoducho. Je jednou z najuniverzálnejších drog. Zbiera sa kvitnúca vňať, suší sa v tieni do 40 °C.

Stimuluje činnosť žlčníka, podporuje detoxikačnú činnosť pečene, zlepšuje metabolizmus tukov a cholesterolu. Zlepšuje trávenie, peristaltiku čriev, tlmí zápalové procesy najmä na slizniciach tráviaceho ústrojenstva, tlmí hnačky. Pomáha pri kožných chorobách.

Ako ho využiť?

Repíkový nálev

Repíkový nálev pripravíme tak, že jednu čajovú lyžičku nasekanej vňate prelejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme lúhovať 15 minút. Pijeme 3-krát denne pol hodinu pred jedlom.

Repíkový čaj

Repíkové kloktadlo

Pri chrapote a bolestiach v hrdle si pripravíme repíkové kloktadlo. Do litra vody dáme dve hrste repíku a varíme tak dlho, až sa odparí tretina objemu. Necháme vychladnúť, scedíme.

Repíková masť

Na natieranie poranených, boľavých a zapálených častí tela si môžeme vyrobiť repíkovú masť. Dve hrste nadrobno narezaného repíku dáme do 250 g vopred rozohriatej bravčovej masti, krátko popražíme. Necháme vychladnúť a na druhý deň ľahko prehrejeme, scedíme cez ľanový obrúsok do téglikov, necháme vychladnúť a uložíme do tmy a chladu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako preštepiť starý vinič? Alamanda prečisťujúca: Menej známa, ale efektná rastlina Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Ekologická dlažba do vašej záhrady