Skorocel je nielen jedlá bylina, ale hotový liečivý poklad. Táto divoko rastúca rastlina u nás bežne rastie pri cestách, na poliach, lúkach a záhradách. Svojím výzorom nie je ničím zvláštny, čo ale nemožno povedať o jeho liečivých vlastnostiach.
Foto: Andrea Párkányová
Skorocel má veľa zaujímavých krajových názvov, napríklad ranocel, kolocier, psí jazyk, babie ucho, myšie uško alebo volove ucho.
Poznáme dva druhy tejto liečivej rastliny:
- skorocel kopijovitý (Plantago lanceolatas) úzkymi zelenými listami usporiadanými v prízemnej ružici a
- skorocel väčší (Plantago major), ktorý má listy väčšie a širšie.
Oba majú rovnaké liečivé vlastnosti.
Skorocel a jeho tradičné použitie
Je to čarovná bylina, ktorej účinky poznali už naši predkovia. V literatúre sa dokonca spomína, že ju starí Grékovia nazvali ako sedemrebrovú. A keď sa pozriete na jej list, skutočne má sedem rebier – žiliek. Veľakrát bola jedinou pomocou na bojiskách, kde ju používali na zastavenie krvácania. Preto dostala aj prezývku ranocel. Ranu nielen dezinfikuje, ale aj hojí.
List skorocelu väčšieho pripomína podošvu, preto si ho ľudia vkladali do topánok. Verili, že sa im uľaví od bolesti pri dlhej ceste. Šťava z rozdrvených listov okamžite pomôže aj pri popŕhlení žihľavou alebo uštipnutí hmyzom. Je účinná proti opuchom a svrbeniu.
Zaujímavosťou je, že skorocel je veľmi odolný, prežije aj v trhlinách asfaltových a betónových chodníkov a jeho listy sa nedajú rozšliapať.
Zber liečivých byliniek vrátane skorocelových listov Foto: Andrea PárkányováListy sa zbierajú najmä na výrobu sirupu
Z rastliny sa zberajú listy ešte pred kvitnutím, vtedy majú najviac prospešných látok. Dnes sa využíva pre svoje antibakteriálne a protizápalové účinky, dokonca aj pri výrobe kozmetiky.
Sirup zo skorocelu, pripravený vrstvením cukru a pokrájaných listov, pozná hádam každý. Je veľmi účinný proti vlhkému kašľu, nakoľko obsahuje bylinný sliz, ktorý hojivo pôsobí na horné dýchacie cesty a tráviaci systém. Odvar z neho je výborným kloktadlom pri bolesti hrdla. Skorocel sa osvedčil aj pri bolestiach zubov. V takomto prípade sa odporúča žuť čerstvý koreň rastliny.
Listy skorocelu Foto: Andrea Párkányová2 ľahké recepty, ako využiť skorocel
My si z neho vyrobíme výborný nápoj na odhlienenie a hojivý zázrak vo forme mastičky. Tu sú recepty na ich ľahkú prípravu.
Domáci odhlieňovací nápoj
Približne 30 až 60 g čerstvých listov uvaríme v cca 1 litri vody. Osladíme medom podľa chuti. Pijeme ho viackrát za deň.
Hojivý a liečivý zázrak
Pomáha pri popŕhlení žihľavou, pri rôznych odreninách, škrabancoch, popáleninách, štípancoch, ale aj na suchú pleť a vrásky.
Na jeho prípravu potrebujeme olej. Môže byť mandľový, kokosový alebo panenský olivový, trocha včelieho vosku a listy skorocelu. Pomer by mal byť 1 : 1. Bylinky opláchneme, jemne osušíme a nadrobno nasekáme. Olej s bylinkami zohrejeme, ale nevaríme a necháme vychladnúť. Tento proces zopakujeme 2 až 3-krát.
Čerstvé skorocelové listy Foto: Andrea PárkányováScedíme a v tomto oleji rozpustíme kvôli pevnejšej konzistencii trocha včelieho vosku. Pre príjemnú vôňu môžeme pridať pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad z levandule. Zmes zlejeme do pripravených nádobiek a skladujeme v chladničke. Potierame ním drobné ranky, štípance a škrabance.
Skorocelová mastička Foto: Andrea PárkányováGaléria k článku
Text a foto: Andrea Párkányová
Mam Posadene a Pekne Zakorenene dva Mlade Viniče uz aj Krasne Rastu a potreboval…