Rozkvitnutá jar sa rodí na jeseň. Čo treba urobiť, aby jarné cibuľoviny krásne zakvitli?

  • 18.10.2019

Jesenné kvety v záhrade ešte len dokvitajú, ale aby sa záhrada na jar znovu zobudila v plnom kvete, musíme už teraz do nej opatrne uložiť kvetinové cibuľky a hľuzy úchvatných jarných kvietkov. 

Sadenie cibuľovín do zeme

Jarné cibuľoviny sú najkrajšími a najvďačnejšími jarnými kvetinami nielen v záhrade, ale aj na balkóne. Aby ale skutočne naplnili naše očakávania, musíme aj my splniť ich požiadavky. Hoci pochádzajú z rôznych klimatických oblastí, spája ich 1 spoločná charakteristika – kvitnú väčšinou skoro zjari, keď je ešte dostatok vlhkosti v pôde, a po odkvete a nahromadení živín v cibuli sa zatiahnu, listy odumrú a veľmi suché a teplé leto, aké je bežné v ich domovine, prečkajú v útlme až do ďalšieho príchodu vlhkejšieho obdobia.

Ich použitie na skrášlenie záhrady hneď zjari má ešte ďalšiu výhodu, a to, že bez odstránenia odkvitnutých cibúľ z pôdy môžeme nad ne vysadiť letničky alebo plytko koreniace trvalky, ktoré plynulo naviažu na ich jarné kvitnutie a záhradu skrášlia až do konca vegetácie, pričom cibuľky zostávajú v pôde na zakvitnutie na ďalšiu jar.

Cibule kvetov

Aby krásne zakvitli

  • Väčšina jarných cibuľovín miluje slnko a na slnku aj ich krása najviac vynikne; neuškodí im, ani keď ich vysadíme pod na jar ešte neolistené kríky a stromy.
  • Jarné cibuľoviny sú prvý jarný „nektárový bar“ pre naše včielky, čmele či motýle, ktoré svojím bzukotom a poletovaním nádherne oživia už prvé jarné dni v záhrade, aj preto by sme ich mali v záhrade bohato vysadiť.
  • Vyžadujú si kyprú, skôr ľahšiu pôdu s obsahom humusu a živín, mierne vlhkú, ale nikdy nie zamokrenú, ťažkú a hutnú; len niektoré fritilárie znesú i vlhkejšiu pôdu.
  • Vysádzame ich „bez pravítka“, teda nie v riadkoch ako mrkvu, ale skôr voľne rozhodené kvietky v menších či väčších skupinkách, a ani nie jednotlivo – drobné cibuľoviny vysádzame v skupinách 8 – 12 cibuliek, tulipány, narcisy minimálne po 3, maximálne po 15 cibuliach, vysoké a objemné okrasné cesnaky a fritilárie vyniknú v menších skupinách po 3 – 5 rastlinách.
  • Do vysádzaných skupín alebo plôch vyberáme jednoduché a ladiace farebné kombinácie; farebná všehochuť pôsobí chaoticky; stredne veľké plochy 1 farby pôsobia upokojujúco, veľké plochy už nudne – na dosiahnutie požadovaného účinku využívame aj farebný kontrast, napríklad modrá s červenou pôsobí dramaticky, ružová s jemne fialovou pôsobí romanticky, žltá s modrou tvoria veselú jarnú kombináciu pripomínajúcu modré nebo a žiarivé slnko, biela zasa dokáže prežiariť tmavší kút záhrady.

Rozkvitnuté narcisy a tulipány

  • Vo výsadbe je vhodné cibuľoviny kombinovať tak, aby daná plocha čo najdlhšie na jar kvitla, teda cibuľoviny vysádzame od tých najskorších až po tie neskoré tak, ako nám to vyhovuje (pozri tabuľku kvitnutia).
  • Najmä drobné cibuľoviny, ako sú snežienky, talovíny, krókusy, scily často v záhrade splaňujú, lebo ich drobné semienka poroznášajú mravce a často tak ich výsev urobia za nás.
  • Kombinovaná výsadba jarných cibuľovín so skoro na jar kvitnúcimi kríkmi, ako je hamamelis, jasmín nahokvetý, zlatovka, dulovec či drieň, dokáže jarnú záhradu nevídane rozžiariť a skrášliť.
  • Pozor na myši a hryzce, lebo dokážu počas zimy dokonale zlikvidovať našu výsadbu v záhradách, kde sa vyskytujú (pri vodných tokoch, pri poliach s kukuricou a obilím); vtedy máme dve možnosti ako tomu zabrániť, a to buď cibule v skupinách vysadíme do drôtenej klietky z králičieho pletiva, alebo k nim prisadíme jedovaté a páchnuce cibule – modricu, cesnak, narcis, fritiláriu kráľovskú.
  • Kvalita cibúľ rozhoduje, preto si ich pri kúpe dobre skontrolujeme, či nie sú poškodené, mäkké, plesnivé, vyschnuté a či sú dostatočne veľké; uprednostňujeme výber z voľne uložených oproti baleným, ktoré sa ťažko kontrolujú a často bývajú aj plesnivé.
  • Zakúpené cibuľky čo najskôr vysadíme, lebo niektoré rýchlejšie vysychajú; ak ich už musíme skladovať, tak čo najkratšie v bezmrazovom chlade a tme.

Cibule kvetov

Ako sadiť cibuľoviny

Ideálny čas výsadby väčšiny cibuľovín je september – október. Je to čas, keď je v pôde už dostatok vlahy a pôda je ešte dostatočne teplá, aby sa cibule dokázali do zimy dobre zakoreniť a stali sa aj odolnejšími proti mrazu, aby boli pripravené po jarnom oteplení vyklíčiť a vykvitnúť. Aby nám na jar ozaj bohato vykvitli, využime pri sadení aj nasledujúce dobré skúsenosti ich dlhoročných pestovateľov :

Výsadba v záhrade

  • Podľa druhu vysádzaných cibuľovín dobrú záhradnú pôdu pre tulipány, narcisy prekypríme do hĺbky 30 cm, pre drobnejšie cibuľoviny do hĺbky 20 cm spolu s pridaním živinami obohateného kompostu.
  • Vo vlhkejšej a ťažšej pôde pod cibuľami vytvoríme 2 – 5 cm drenážnu vrstvu z hrubého piesku alebo drobných kamienkov.
  • Cibule vysádzame koreňmi dolu a špicom hore, cibuľky, kde sa to ťažko rozozná, radšej položíme nabok.
  • Pri skupinovej výsadbe by sa cibuľky nemali navzájom dotýkať, medzery medzi nimi by sa mali rovnať trojnásobku ich výšky.
  • Cibule vysádzame do dvojnásobnej hĺbky, ako sú vysoké.
  • Na voľnej ploche záhrady ich vysádzame buď na dno širšej jamy s drenážou, alebo pomocou vysadzovača urobíme otvor v pôde, vysádzať môžeme aj za rýľom zapichnutým do pôdy.

Rozkvitnutý červený tulipán v záhrade

Výsadba v trávniku

V trávniku ich vysádzame buď jednotlivo i v skupinkách pomocou vysadzovača, alebo lepšie tak, že pomocou rýľa vyrežeme do potrebnej hĺbky kus trávnika, odložíme ho nabok, dno jamy skypríme, vysadíme cibuľky, zasypeme ich malou vrstvou kompostu a vyrezaný kus trávnika položíme naspäť, zavlažíme.

Do trávnika sa zvyčajne sadia Krókusy, tavolín (erantis, Eranthis ), snežienky, bledavka (Ornithogalum), chionodoxa.

Rozkvitnuté krókusy

Výsadba cibuľovín viacvrstevným systémom „lasagne“ v záhrade

Tento spôsob zabezpečí postupné a dlhé nakvitanie skorých a neskorších cibuľovín na danom mieste, keďže sú ich cibule vysadené nad sebou.

Vyhĺbime jamu do hĺbky asi 30 cm na väčšiu plochu výsadby cibuľovín, oddrenážujeme ju asi 5 cm vrstvou hrubého piesku, rozprestrieme vrstvu pôdy obohatenej kompostom a do nej nasadíme neskoro kvitnúce cibuľoviny podľa vlastného výberu, zasypeme ich asi 6 cm vrstvou substrátu, do ktorého nasadíme zasa skoro kvitnúce cibuľoviny a tieto prekryjeme substrátom a zavlažíme.

Pri dostatočnej hĺbke jamy a vhodnom výbere cibuľovín môžeme vytvoriť i trojvrstvové „lasagne“, ktoré kvitnú od skorej jari až do polovice leta.

Cibule kvetov v prútenom košíku

Cibuľoviny po odkvete

  • Hneď po odkvete odstránime semenník, aby sa cibuľa zbytočne nevysiľovala tvorbou semien.
  • Ak chceme, aby nám jarné kvety vykvitli aj na budúci rok, po ich odkvete nesmieme kosiť trávnik asi 6 týždňov, až kým ich listy nezožltnú a nezatiahnu sa (alebo miesto, kde rastú, necháme dočasne nepokosené).
  • Ani na voľných plochách či medzi trvalkami nikdy neodstraňujeme po odkvete zostávajúce listy cibuľovín, lebo tieto vyživujú cibule na budúce kvitnutie; počkáme až listy samy uschnú.

Prečítajte si tiež: 6 tipov na menej známe cibuľoviny a hľuznaté rastliny

Pestovanie v ďalších rokoch

Mnoho cibuľovín môžeme pestovať bez presádzania na danom mieste i viac rokov, len ich každý rok na jeseň alebo jar prihnojíme živinami obohateným kompostom. K nim patria najmä narcis, fritilária kráľovská, kockovaná, bielokvetá, botanické tulipány, snežienka, bleduľa, botanické krókusy a šafrany, kamasia, chionodoxa, puškínia, modrica, bledavka, okrasné cesnaky, kandík. V lete však môžeme z pôdy vybrať a potom na jeseň opäť zasadiť tulipány, hyacinty, cibuľnaté kosatce.

Kvitnúci okrasný cesnak

Termínovník rozkvitania

  • koniec februára začiatok marca: Galanthus elwesii,
  • polovica marca: Crocus angustifolius, Eranthis hyemalis, Hyacinthella azurea, Iridodictyum reticulatum,
  • koniec marca: Colchicum bulbocodium, Crocus chrysanthus, Crocus tomasinianus, Galanthus nivalis, Iridodictyum danfordiae, Iridodictyum histrioides, Merendera sobolifera,
  • začiatok apríla: Crocus ,Dutch Yellow´ , Cyclamen coum, Eranthis cilicica, Chionodoxa gigantea, Leucojum vernum, Puschkinia scilloides, Scilla tubergeniana,
  • polovica apríla: Corbularia bulbocodium, Scilla bifolia, Scilla sibirica,
  • koniec apríla: Anemone blanda, Erythronium dnes-canis, Fritillaria imperialis, Muscari armeniacum,
  • začiatok mája: Erythronium grandiflorum, Fritillaria meleagris, Gagea silvatica, Muscari botryoides album, Ornithogalum nutans,
  • polovica mája: Allium karataviense, Camassia quamash, Leucojum aestivum, Muscari comosum,
  • koniec mája: Brimeura amethistina, Ornithogalum umbellatum, Scilla hispanica,
  • začiatok júna: Allium ostrowskianum, Ixiolirion montanum,
  • polovica júna: Allium moly, Oxalis adenophylla,
  • koniec júna: Allium sphaerocephalum

Sadenie cibuľovín

Ako vytvoriť jarnú kvetinovú oázu na balkóne či terase

Podľa veľkosti a nosnosti balkóna či terasy a veľkosti hrantíkov a ďalších výsadbových nádob si vypočítame, podrobne naplánujeme a rozhodneme, ktoré kvety budeme pestovať a koľko cibuliek a hľúzok budeme potrebovať.

Nádoby, do ktorých budeme cibuľky vysádzať, môžu byť hlbšie či plytšie a podľa toho do nich vysadíme buď vyššie, alebo drobnejšie cibuľoviny. Nádoby však musia byť mrazuvzdorné a na spodku opatrené odtokovým otvorom. Podľa nášho vkusu si ich dokonca môžeme aj nafarbiť tak, aby ladili s kvetmi v nich vysadenými.

Hyacinty v kvetináči

Na jeseň sa postupne stále viac ochladzuje a zakrátko prídu aj mrazy, ale naše vysadené cibuľky potrebujú ešte pár týždňov vyššiu teplotu pôdy (okolo 10 až 5 °C), aby sa dobre zakorenili a tak lepšie odolávali mrazom, ale predovšetkým, aby sa zakorenením dobre pripravili na úspešnú jarnú explóziu kvetov. Lenže voľne stojace vysadené nádoby na balkóne potrebnú teplotu pôdy najmä v chladných nociach neudržia. Máme niekoľko možností ako to vyriešiť:

  • po výsadbe a zavlažení nádoby prenesieme do izolovanej, ale nevykurovanej garáže kde udržiavame substrát len mierne vlhký,
  • môžeme ich umiestniť do záhradného prístrešku a celé nádoby zasypať lístím, prípadne ich zakryť slamenými rohožami,
  • tiež môžeme vysadené nádoby zakopať v záhrade do zeme a prekryť lístím,
  • môžeme ich aj umiestniť do pareniska a toto utepliť,
  • počas zimy, keď mráz a chlad na chvíľu poľaví, nezabudnime výsadbu len mierne zavlažiť,
  • s príchodom jari nádoby s prezimovanými cibuľkami vyberieme a postupne im zvyšujeme teplotu a umiestnime ich na trvalé jarné stanovište.

Tabuľka cibuľovín vhodných na výsadbu do nádob

Zimný čas teda môže pracovať pre nás, respektíve pre vysadené kvetné cibuľky, v ktorých sa zvýšenou vlhkosťou prebudia korienky a rozrastú sa, aby tak počas vegetácie zabezpečili výživu rastlinám, ale súčasne sa odbúrajú v cibuľkách prítomné látky brzdiace predčasné vypučanie cibúľ, teda uvoľňuje sa ich dormancia, takže niekedy sú cibuľky už okolo Vianoc či uprostred zimy schopné už vypučať a rozkvitnúť, len v záhrade im v tom ešte bráni chlad a zima.

Ak však takéto cibuľky premiestnime do miestnosti s postupne sa zvyšujúcou teplotou, vyvoláme (urýchlime) ich rozkvitnutie, a to pri niektorých už na Vianoce, pri iných i uprostred zimy, takže rozkvitnutú jar si môžeme darovať už aj na sviatky alebo uprostred zimnej fujavice.

Cibuľoviny v kvetináči

Cibuľoviny v kvetináči

  • Do nádob prednostne vysádzame nižšie, skoro kvitnúce cibuľoviny.
  • Jednotlivé nádoby (podľa ich veľkosti) môžeme vysadiť buď tým istým druhom i farbou kvetov, alebo vytvárame farebne i výškovo ladiace kompozície.
  • K cibuľovinám môžeme prisadiť i skoro na jar kvitnúce dvojročky či trvalky, ako sú sirôtky, sedmokrásky, nezábudky, prvosienky…
  • Použitý výsadbový substrát by mal byť ľahší, mierne obohatený humusom, pieskom a živinami; pripraviť si ho môžeme buď sami, alebo ho zakúpime.
  • Nádoby musia byť mrazuvzdorné s odtokovým otvorom na spodku; ak sú keramické, tak ich pred výsadbou musíme na niekoľko hodín namočiť do vody, aby ju neskôr neodčerpávali zo substrátu.
  • Na výsadbu môžeme použiť aj závesné prútené koše, ktoré vopred vyložíme fóliou, do ktorej urobíme odtokový otvor.

Cibule kvetov na stole, hlina, kvetináče

Postup pri výsadbe cibuľovín do kvetináča

Na dno nádoby nad odtokový otvor dáme drenážnu vrstvu stredne veľkého štrku alebo keramzitu či keramické črepy. Na ňu môžeme dať netkanú textíliu, aby substrát neupchal drenážnu vrstvu, zvrchu dáme niekoľko centimetrov hrubú vrstvu substrátu, do ktorého cibuľoviny vysadíme, zakryjeme ich ďalšou vrstvou substrátu a všetko zavlažíme.

Klasicky cibuľoviny vysádzame do dvojnásobnej hĺbky, ako je cibuľa vysoká, pri nádobovej výsadbe to však nie je podmienkou pretože:

  • vysadené nádoby na zimu aj tak buď zakopeme do zeme, alebo prekryjeme rašelinou či lístím a na ďalší rok cibule v nádobách meníme za nové, staré odkvitnuté a zatiahnuté presadíme do záhrady,
  • v nádobách však hĺbkou výsadby cibúľ môžeme čiastočne manipulovať čas kvitnutia rastlín v hlbšej nádobe; hlbšie vysadené neskoršie odrody kvitnú neskoršie ako nad nimi vysadené drobnejšie cibuľky skoršie kvitnúcich rastlín.

Pri tejto výsadbe nedodržiavame ani klasické rozstupy cibuliek, len sa snažíme dodržať aspoň zásadu, aby sa cibuľky nedotýkali nielen navzájom, ale ani steny nádoby. Po výsadbe všetko dobre zavlažíme a vysadené nádoby na zimu uložíme, ako bolo opísané vyššie. Odkvitnuté cibuľoviny i s nádobami necháme na polotienistom mieste v záhrade zatiahnuť a až potom cibule vyberieme a presadíme do záhrady.

Krókusy v kvetináči

Výsadba cibuľovín systémom „lasagne“

Tento spôsob výsadby sa uplatní najmä vtedy, keď chceme, aby nám kvety vo vysadenej nádobe veľmi dlho kvitli a skrášľovali daný priestor. Vtedy do vyššej nádoby vysádzame cibule tak, že nad drenážnu vrstvu vysadíme neskoršie kvitnúce druhy alebo odrody, ktoré zasypeme vrstvou substrátu, do ktorého vysadíme stredne kvitnúce odrody, ktoré taktiež zasypeme vrstvou substrátu, do ktorého vysadíme najskôr kvitnúce – najmä drobné cibuľoviny, ktoré prekryjeme poslednou vrstvou substrátu, a všetko zavlažíme.

Vrstvenie cibuľovín v kvetináči

Pri tejto výsadbe dbáme, aby najspodnejšie cibule boli vysadené redšie, vo vrchných vrstvách môžu byť zasa vysadené o niečo hustejšie, teda tak, aby sa výhonky spodných cibúľ dokázali pomedzi vrchné cibule pretlačiť na povrch substrátu.

 

 

Text: Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?