Seriál Plánovanie záhrady: Ako upraviť terén a pripraviť pôdu

  • 27.01.2022

Viete, čo je v záhrade skutočným pokladom? Asi vás to prekvapí, ale je to pôda!

Terénne úpravy v záhrade

Od toho, v akom je stave, závisí prosperita a zdravie rastlín i množstvo úrody. Samozrejme, vstupuje do toho množstvo ďalších činiteľov, ako je zálievka, svetlo, počasie, naše zručnosti a tak ďalej. Pôda je však akýsi základ, ktorý sa vyvíja miliardy rokov. Vnímame ju ako čosi neživé, no nie je to celkom tak.

Okrem minerálnych a iných stavebných prvkov v nej žije nespočetné množstvo baktérií a drobných živočíchov, ktoré ju pomáhajú zúrodňovať, a teda aj vďaka nim je úrodná. Ako celok môžeme pôdu považovať za živú časť záhrady. Je dôležité zachovať v nej zdravé procesy a obmedziť na minimum množstvo patogénov.

Plánovanie záhrady: Bude sa upravovať terén?

Skôr než začnete s nákupom rastlín a ich výsadbou, musia byť v exteriéri hotové všetky stavebné práce, to znamená terasy, chodníky, automatická závlaha aj osvetlenie. Je to preto, aby neprišlo k zničeniu výsadieb zošliapaním, výkopmi alebo navrstvením pôdy. A tomu ešte predchádza práca s terénom.

Terénnym modeláciám je niekedy ťažké sa celkom vyhnúť. Stačí, že zhŕňate ornicu na mieste, kam príde terasa či záhradný domček, alebo chcete budovať jazierko, možno bazén. Niekedy je potrebné podoprieť svah a vytvoriť terasy, inokedy, naopak, získať rovinu. Čo s vykopanou zeminou? Dá sa buď využiť v inej časti záhrady, alebo celkom odviesť. V prípade pôd s nepriepustným podložím môže byť nevyhnutná drenáž, minimálne v exponovaných miestach.

A zvyčajne najväčšiu položku v rozpočte za záhradu zhltnú práve terénne modelácie, budovanie terás alebo navážka zeminy. Určite stojí za zváženie pozvať si na tieto činnosti externú firmu, málokto doma vlastní malý bager, ktorý prácu značne uľahčí a zrýchli.

Úprava terénu v záhrade

Viete, ako s pôdou správne nakladať?

Základ je nemiešať ornicu s podorničím. Takže ak plánujete vykonávať terénne úpravy – výkopy pre dom, bazén alebo čokoľvek iné –, najskôr nechajte ornicu zhrnúť na stranu. Býva to horná, približne 20 až 30 centimetrov vysoká vrstva pôdy, ktorú spoznáte podľa farby. Ale pozor, kopčeky ornice nesmú byť vyššie ako je 1,3 metra, inak v nej začnú prebiehať nezdravé procesy.

„Mŕtvu“ hlinu z výkopov (z podorničia) zvyčajne žltej farby je vhodné nechať odviezť. Je však možné ju použiť aj na modeláciu terénu, ale sypte ju zase len na podorničie, nie na ornicu, ktorú by ste takto zničili. Keď budú stavebné práce hotové vrátane chodníkov, spevnených plôch, položenia vonkajšej elektroinštalácie a rúrok na vodu či odpad, môže sa ornica z „kopčeka“ vrátiť späť.

Práce s terénom môžu niekedy zabrať väčšinu času z celej realizácie záhrady, nezriedka niekoľko týždňov, a to najmä v prípade navážania väčšej vrstvy samotnej ornice.

Ako postupovať pri navážke ornice?

Nie je bežný postup nechať ornicu zo záhrady odviezť a potom priviezť lepšiu, takmer vždy je možné pôvodnú zeminu zlepšovať. Navyše, ornica je chránená i zákonom. Niekedy je však navážka nutná na vyrovnanie terénu alebo aspoň na vylepšenie pôvodnej vrstvy. Vtedy treba počítať s časovým sklzom spôsobeným sadaním pridávanej vrstvy, ktorá sa môže s pôvodnou zmiešať. Ideálne je, ak pôdu necháme počas zimy odležať. Pôsobením vody, snehu a mrazu prirodzene sadne. Na jar po odstránení buriny a vyrovnaní nerovností je možná výsadba.

Vrstvy pôdy

Aké pH má pôda?

Väčšina úžitkových rastlín vyžaduje neutrálnu pôdnu reakciu od 6,5 do 7. Aké pH má naša pôda, zistíme ľahko – zakúpením domáceho pôdneho testera a urobením testu. Nie je to ani finančne náročné, pH tester sa dá zadovážiť už od niekoľkých eur. Ak testom zistíme pôdne pH nevyhovujúce rastlinám, ktoré sa chystáme pestovať, môžeme ju upraviť. Do kyslej pridávame vápenaté hnojivá, prípadne rozdrvený dolomitický alebo mletý vápenec, na ťažkých typoch pôd sa osvedčilo aj pálené alebo hasené vápno. Do alkalickej pôdy môžeme pridať síranové hnojivá. Dôležité je dodržať dávkovanie.

Ako vylepšiť pôdu

Zásah pridávaním materiálu aspoň na časť záhonov stojí za zváženie, ak je v záhrade buď príliš ťažká ílovitá, alebo, naopak, príliš ľahká piesočnatá pôda. Inak si vo väčšine prípadov vystačíme s pridávaním kompostu, prípadne hnoja alebo zeleného hnojenia.

Ílovité pôdy zle prepúšťajú vodu. Vylepšujeme ich pridaním piesku alebo jemným keramzitom. Pri silne piesočnatých pôdach, ktoré, naopak, vodu prepustia veľmi rýchlo, má zmysel priviezť zdravú vrstvu ílovitej pôdy. A teraz to najdôležitejšie: všetko, čo pridáte, je dôležité dobre premiešať s existujúcou ornicou.

Zlepšenie pôdy, mulčovanie
Aj mulčovanie má pozitívny vplyv na pôdu. Zabraňuje extrémnym teplotným výkyvom, ktoré zle vplývajú na pôdny život a keď sa mulč po zbere úrody zapracuje do vrchnej vrsty, obohatí ju to a vyživí podobne ako kompost.

Dobrou pomôckou pri výsadbe a ozdravení pôdy môžu byť prípravky mykoríznych húb, ktoré v nej obnovia dôležité procesy a eliminujú, prípadne aj celkom vytlačia patogénne organizmy. Ak ale pôda vyzerá podľa vizuálneho zhodnotenia dobre, nezapácha a rastliny aj tak neprospievajú, necháme urobiť rozbor v niektorom pôdoznaleckom laboratóriu. Niekedy sa dokonca stane, že rastliny neprospievajú iba v niektorej časti záhrady. Rozbor potom prezradí, čo je vo veci.

Budujete prírodnú záhradu?

Podľa správnosti by ste sa mali celkom vyhnúť používaniu rašeliny, napríklad pri vylepšovaní pôdy, pretože je zaraďovaná medzi neobnoviteľné zdroje.

Seriál Plánovanie záhrady:

1. Začíname s plánovaním. Čo zohľadniť?
2. Ako upraviť terén a pripraviť pôdu
3. Spevnené plochy a rozvody elektriny
4. Voda, vzácny element
5. Úžitková záhrada
6. Okrasná záhrada

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?