Seriál Plánovanie záhrady: Okrasná záhrada nevzniká náhodnými výsadbami
Navštíviť záhradné centrum a vybrať si, čo nás práve upúta, nebýva najlepším riešením. Chce to plán aspoň v základných bodoch.
Krásna záhrada, v ktorej veci dávajú zmysel, nevzniká náhodnými výsadbami, naopak, mali by sme vedieť, kde a prečo vysádzame to či ono. Dopredu si premyslíme, čo od výsadieb očakávame.
Na začiatku plánovania ani nevadí, že nepoznáme názvy rastlín. Skúsime zatiaľ pracovať s „anonymnou“ zelenou hmotou, ktorá ale má svoju šírku aj výšku a za ktorú budeme až neskôr dopĺňať konkrétne druhy. Premýšľame, kde chceme mať tieň, kde je dobré zachovať výhľad, v ktorých miestach potrebujeme izolovať od okolia či v ktorom kúte si radi posedíme. Toto všetko napovie, kde a čo by sme mohli sadiť.
Zaujímavá je i hra s farbou kvetov. Kým väčšina dáva prednosť pestrému mixu farieb, romanticky a upokojujúco pôsobia výsadby s kvetmi zladenými v odtieňoch ružovej, modrej, fialovej a bielej. Naopak, priehršť energie dodá výsadba skombinovaná z červených, oranžových a žltých kvetov.
Výsadby len po obvode?
Najjednoduchší plán záhrady predstavujú obvodové výsadby, keď vytvoríme akýsi pás zo zelene v niekoľkých výškových úrovniach a centrálny trávnik. Zabezpečíme si tak súkromie a izolujeme sa od okolia. Trávnik sa dá využiť na šport, hry detí, v lete na opaľovanie.
O niečo náročnejšie je s výsadbami vojsť aj do priestoru. Neraz pritom pomôže umiestniť v záhrade rôzne prvky, ako jazierko, bazén, záhradný domček či úžitkové záhony. Nezabúdajme, že riešenie má mať vždy svoju vnútornú logiku a zmysel.
Dobrý tip na výsadbu záhonov
Výsledkom výsadby v kríkových, kvetinových či zmiešaných záhonoch má byť zapojený porast, ktorý nedá šancu burine. A navyše je aj kosenie okolo kompaktnej skupiny pohodlnejšie ako výsadba po kusoch priamo do trávnika, tomu sa s výnimkou stromov radšej vyhnime.
Druhová pestrosť, keď zároveň chceme, aby stále niečo kvitlo, ale neznamená, že každý kus má byť iný. Netvoríme predsa botanickú záhradu. Naopak, zvolíme niekoľko nosných druhov, ktoré sa budú opakovať a zároveň, ak ide o trvalky, ich sadíme v skupinkách napríklad po tri až päť kusov. Iba výraznejším a väčším rastlinám to môže svedčať v záhone po jednom kuse.
Netkaná textília, štrk a kôra
Netkaná textília sa pred rokmi začala používať pri výsadbe ako pomôcka proti zaburineniu. Roky praxe však ukázali, že dobre funguje len na začiatku, neskôr burina i tak rastie, a to buď odspodu, alebo zhora z naviatych semien. Navyše sa ukázalo, že pôda pod textíliou dobre neprospieva. Netkanej textílii sa preto pod výsadbami radšej vyhneme.
Vhodným mulčom je kôra, ktorú zo začiatku musíme dopĺňať. Časom majú jej úlohu prebrať pôdopokryvné rastliny. Čo sa týka štrku, je dnes pomerne nadužívaný a je škoda ním mulčovať bežné výsadby. Burina cezeň prerastá a veľmi problematicky sa z neho likviduje. Navyše sa časom premieša s pôdou, ktorá sa tým vlastne znehodnocuje. Výnimku predstavujú špeciálne trvalkové záhony s konkrétne danými druhmi zakladané záhradnými architektmi ako extenzívne.
Nákup rastlín
Rastliny v kvetináčoch sú vhodné na výsadbu prakticky počas celého roka s výnimkou mrazov. Veľkosť vykopanej jamy by mala byť o niečo väčšia ako priemer kvetináča. Príliš prekoreneným rastlinám narušíme na dvoch až troch miestach korene tak, aby smerovali aj do priestoru.
Rastliny s koreňovým balom sú lacnejšie ako v kvetináči, ktorý je nahradený jutovým vrecom. To sa pri výsadbe neodstraňuje. Vhodné sú najmä na jarnú a jesennú výsadbu.
Voľnokorenné rastliny sú cenovo najvýhodnejšie, no ponúkaný sortiment je obmedzený na niekoľko málo rastlín a ovocné druhy. Termín vhodný na výsadbu je jar a jeseň. Pred výsadbou ich ponoríme na niekoľko hodín do nádoby s vodou. Pred uložením do jamy trochu skrátime korene aj vršok rastliny.
Ako vybrať jednotlivé druhy
- Pri každej rastline, ktorú vyberieme, či už ide o trvalku alebo strom, vždy počítame s jej veľkosťou v dospelosti, a to s výškou aj šírkou. Veľké stromy neplánujeme blízko plotov či pod okná, časom totiž budú prekážať susedom alebo nášmu výhľadu. Našťastie dnes trh ponúka množstvo kultivarov, ktoré majú iné rozmery ako pôvodný druh. Môžu mať stĺpovitý tvar, čiže konáre nebudú natoľko prerastať cez plot, alebo malé koruny, ktoré netreba strihať. So stromami môžeme počítať aj pri vytváraní tieňa a cielene ich umiestniť tak, aby v lete pritieňovali terasu. Zvážime, či a kedy strom kvitne, ako plodí a tiež to, aký veľký je opad kvetov, plodov a listov.
- Dôležité sú i podmienky, kde budeme vysádzať. Väčšina stromov vyžaduje slnečné stanovište a znáša dobre naše pôdy. Pri kroch sa ale nájdu viaceré druhy vyžadujúce kyslý substrát, bez ktorého neprežijú.
- Výber druhov je ideálne prispôsobiť podmienkam prirodzene panujúcim v našej záhrade. To znamená, že keď máme záhradu v teplej a suchej lokalite, vyberieme rastliny, ktoré s takýmito podmienkami nemajú problém. Naopak, v tienistom kúte pri potoku nebudeme vysádzať suchomilné a svetlomilné druhy a v mrazovej kotline sa vzdáme výrazne teplomilných druhov a podobne.
- Na to, že rastlina rastie, sa často zabúda aj pri výsadbe živého plota. Medzi ním a pevným plotom je vhodné ponechať manipulačný priestor potrebný na údržbu a rez. Aj silne rastúce popínavky môžu svojím rastom ponad plot zanedlho obťažovať susedov.
- V blízkosti jazierka či bazéna uprednostníme neopadavé druhy a pri opadavých berieme do úvahy prevládajúci smer vetra. Padajúce lístie vodu znečisťuje a postará sa o prácu navyše.
- V blízkosti terasy nevolíme stromy ako brezy, drobné lístie a rozpadajúce sa jahňady totiž bývajú pomerne otravné pri stolovaní. Vhodné ale nie sú ani šťavnaté plody ako marhule či čokoľvek, čo môže farbiť (lupene niektorých kvetov alebo oplodie orechov) a znečistiť terasu aj sedenie.
Seriál Plánovanie záhrady:
1. Začíname s plánovaním. Čo zohľadniť?
2. Ako upraviť terén a pripraviť pôdu
3. Spevnené plochy a rozvody elektriny
4. Voda, vzácny element
5. Úžitková záhrada
6. Okrasná záhrada
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba, atelier Flera, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, existuje nejaká rastlina ktorá odpudzuje mačky? V okolí je kopec túlavýc…