Sezóna začína: Tieto práce v úžitkovej záhrade počas marca nevynechajte

 • 11.03.2022

V marci prichádza čas pikírovania paprikových priesad, výsevov hlúbovín i byliniek. Nezabúdajme však ani na ovocnú záhradu.

Presádzanie mladých sadeníc

Starostlivosť o priesady zeleniny

Od výsevu zeleninových semien už ubehol nejaký čas a teraz máme k dispozícii mladé rastliny. Predtým než pristúpime k ich výsadbe na pripravené vonkajšie hriadky, musíme sa o ne správne starať. Iba tak získame silné a zdravé sadenice, z ktorých vyrastú rastliny poskytujúce úžitok.

 1. Pikírovanie je cesta, ako získať kvalitné sadenice. Zeler napríklad pikírujeme až dvakrát, ostatné rastliny minimálne raz. Rastliny sadíme do výživnejšieho substrátu.
 2. Svetlo je predpoklad dobrého vývoja mladých rastlín. Ideálny je dostatok svetla zo všetkých strán. Ak ho majú mladé rastlinky nedostatok, vyťahujú sa, sú krehké a ľahko sa polámu.
 3. Prihnojovanie je rovnako dôležité ako pravidelné zalievanie. Použijeme slabšie koncentrácie hnojiva určeného na mladé rastliny. Priesady viditeľne spevnejú.

Priesady papriky

Vystihnime čas pre hlúboviny

Doprajme si v tomto roku bohatú úrodu karfiolu a brokolice. Najskôr si musíme vypestovať kvalitné priesady.

Osivo vysievame do debničiek s výsevným substrátom v dostatočne svetlom vykurovanom skleníku. Začať s výsevmi môžeme už koncom februára, ideálne je stihnúť to do konca marca. Využiť môžeme aj teplé parenisko. Ak teplý skleník nemáme, poslúži nám teplá veranda alebo svetlý okenný parapet. Semená klíčia pri teplote 20 °C, neskôr teplotu znížime na 15 °C, v noci nebude rastlinám prekážať ani 10 °C.

Rastliny s dvoma pravými listami neskôr pikírujeme do plastových zakoreňovačov či menších črepníkov, pričom ich sadíme hlbšie, aby sa dobre zakorenili. Zabezpečíme im dostatok svetla, vlahu a výživu listovými hnojivami. Von ich môžeme vysádzať až koncom apríla, ideálne hneď, ako to počasie umožní, vždy na slnečné záhony. Predtým ich ale musíme asi 10 dní otužovať, teda vetráme priestory, kde sme mali priesady sústredené, a znižujeme teplotu.

Príprava sadbovačov na výsev

Pripravujeme sadenice byliniek

Pestovanie jednoročných byliniek začína predpestovaním priesad. Semená bazalky alebo majoránu záhradného vysievame do debničiek s výsevným substrátom kedykoľvek počas marca alebo začiatkom apríla. Klíčia pri teplote do 25 °C. Substrát udržiavame mierne vlhký, nie však zmáčaný. Klíčiace rastliny musia mať dostatok svetla. Vzídené bylinky pikírujeme do menších črepníkov.

Čistíme jahodovisko

Počas marca, keď sa oteplí, odstránime z porastu jahôd všetky suché listy. Netrháme ich, ale jednotlivo odstrihávame nožnicami. Listy nekompostujeme. Z jahodoviska zlikvidujeme prezimovanú burinu aj s koreňmi a odstránime odumreté rastliny. Tie teraz môžeme nahradiť novými sadenicami. Pôdu v okolí rastlín prekypríme, zapracujeme zvyšky organického mulču, povytiahnuté rastliny zatlačíme späť do pôdy a rozhodíme hnojivo určené na jahody. Do okolia rastlín môžeme umiestniť nástielku zo slamy vo výške aspoň 5 cm.

Jahodovisko po zime

Na čo ešte nezabudnúť

 • Na pripravené hriadky vysievame hrach, reďkovku, čierny koreň, mrkvu a petržlen. Mrkvu či reďkovku si môžeme vysiať aj do pareniska. Vysadiť je teraz možné aj šalotku.
 • V druhej polovici mesiaca vysievame semienka paradajok na predpestovanie priesad.
 • Rýchlime rebarboru. Stačí okolo rastliny skypriť pôdu, pridať preosiaty kompost a trs zakryť črepníkom dnom nahor. Rebarborové stonky budeme mať k dispozícii asi o 2 týždne skôr.
 • Chystáme záhony na priesady zelenín, ktoré budeme vysádzať neskôr. Dôležité je pôdu v týchto miestach obohatiť o kompostovú zeminu.
 • Vyrastajúcu pažítku si môžeme jednoducho rozmnožiť delením.
 • Keď sa oteplí a nehrozia silnejšie mrazy, postaráme sa aj o bylinkové záhony. Odkryjeme zimnú prikrývku, porasty byliniek dobre prezrieme a odstránime suché a poškodené výhonky. Bylinky teraz môžeme zrezať, ale nie do starších zdrevnatených častí.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!