Škodia cudzokrajné druhy líp čmeliakom?

  • 15.09.2019

Na internete sa veľa popísalo o uhynutých čmeliakoch neďaleko cudzokrajných líp. Naozaj im škodia?
Peter Š., Nová Baňa

Čmeliak na kvetoch lipy

V tejto sezóne sa objavili na internete články s fotkami mŕtvych a umierajúcich čmeliakov, a to najmä pod cudzokrajnou lipou striebristou (Tilia tomentosa). Na základe toho mnohí usudzovali, že je škodlivá až toxická pre populáciu čmeliakov, či dokonca včiel.

Prečítajte si tiež: Ktoré stromy produkujú alergény? Tieto nesaďte, ak máte v rodine alergika

Vysvetlenie môže byť však celkom iné. Hoci má nektár lipy striebornej trochu odlišné zloženie ako nektár našej domácej lipy malolistej (Tilia cordata) a lipy veľkolistej (Tilia  platyphyllos), vedci zistili, že je pre hmyz netoxický, ba dokonca je výdatnejší. Ako najpravdepodobnejší dôvod úhynu sa preto javí prirodzený vrchol životného cyklu robotníc čmeliaka. Cudzokrajná lipa kvitne neskôr ako naše domáce druhy a pre vyššiu odolnosť proti suchu sa viac vysádza v mestách so spevnenou plochou. Údelom niektorých druhov čmeľov je v tomto období uhynúť. I tak však vyhľadávajú „nektárodajné“ rastliny, pretože pracujú až do vysilenia. A keďže často padajú mŕtve práve na spevnené mestské plochy, kde ich dobre vidieť, mohol vzniknúť mýtus, že lipa strieborná je pre ne jedovatá.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: čmele | hmyz | lipa

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky