Svah, tieň a plytká zemina. Dá sa tam vôbec niečo vysadiť?

  • 31.07.2022

Čo vysadiť na menší svah s plytkou vrstvou pôdy v tieni pri terase? Nechceme nič jedovaté.

Terasa so záhonom

Pri výbere treba zohľadniť, že miesto je pri dome, kde volíme estetické druhy počas celého roka. Zároveň by nemali byť náročné na údržbu.

Z tohto hľadiska je vhodnou rastlinou napríklad trvalka zbehovec (Ajuga). Veľmi pekné odrody sú ʻBraun Herzʼ s hnedými alebo ʻBurgundy Glowʼ s panašovanými listami. Peknou rastlinou vhodnou do tieňa je trvalka valdštejnka (Waldsteinia tenata), ktorá dokáže vytvoriť súvislý porast, alebo pakost (Geranium). Do úvahy prichádza aj nízka plazivá a vždyzelená drevina pachysandra (Pachysandra terminalis). Ak chcete vytvoriť pekný efekt, rastliny kombinujte, prípadne doplňte o vyššie trvalky do výšky 60 – 70 cm, napríklad funkie (Hosta).

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?