Tip na výrobu praktického pomocníka: Ministolík s odkladacím priestorom

 • 01.04.2021

Aj vám sa častokrát stáva, že máte plné ruky náradia do záhrady a neviete, ako ho preniesť na jeden “šup” na potrebné miesto? Ponúkame vám pomôcku, ktorá to zvládne naraz.

Tip na výrobu praktického pomocníka: Ministolík s odkladacím priestorom

Čo budeme potrebovať

Materiál:

 • plastový kvetináč
 • plastová miska pod kvetináč
 • mozaika
 • kokosový špagát
 • lesklý lak

Náradie:

 • škárovacia hmota alebo sadra
 • brúsny papier
 • nôž
 • pištoľ na lepenie
 • lepidlo
 • špachtľa

Ako na to krok za krokom

1. MATERIÁL

Materiál na prípravu odkladacieho stolíka

Pripravíme si materiál. V hobby obchodoch zakúpime nielen mozaikové kocky zo skla či z keramiky, špagát z kokosu, ale aj kvalitné náplne do pištole na lepenie.

2. ÚPRAVA

Úprava misky

Misky, ktoré nie sú rovné, treba vyrovnať zrezaním vyčnievajúcich častí. Takto pripravíme rovný povrch. Na zdrsnenie povrchu môžeme použiť aj brúsny papier.

3. TRIEDENIE

Farebné mozaikové štvorčeky

Farebné štvorčeky môžeme roztriediť podľa farieb, prípadne si mozaiku môžeme vytvoriť podľa vlastného návrhu. Pri tvorbe mozaiky sa fantázii medze nekladú.

4. LEPENIE

Lepenie mozaikových štvorčekov

Lepidlo nanášame na mozaikové sklenené či keramické štvorce. Lepiť začíname od stredu. Nechávame medzi nimi asi 1 mm veľkú medzeru, do ktorej nanesieme škárovaciu hmotu.

5. OBLEPOVANIE

Oblepenie kvetináča špagátom

Plastový vzhľad kvetináča zjemníme prírodným materiálom. V našom prípade sme použili kokosový špagát, ktorý obtáčame okolo nádoby a zároveň ho lepíme pištoľou na lepenie.

6. PRILEPOVANIE NOŽIČIEK

Prilepovanie nožičiek

Na spodnú časť nalepíme protišmykové nožičky, aby nádoba pevne stála na terase alebo na záhradnom chodníku.

7. ŠKÁROVANIE

Škárovanie mozaiky

Po vyschnutí lepidla pod mozaikou si namiešame škárovaciu hmotu a vyplníme ňou škáry. Nakoniec vyrovnáme povrch celej vrchnej časti, ktorá neskôr poslúži ako tácka (napríklad pod pohár).

8. ČISTENIE

Čistenie mozaiky

Po vysušení celej mozaiky vlhkou handrou poutierame zvyšky škárovacej hmoty a ostatné nečistoty. Taktiež dôkladne umyjeme budúci kryt odkladacieho stolíka, resp. jeho vrchnú časť.

9. ÚCHYTY

Úchyty

Po bokoch vytvoríme 4 otvory, cez ktoré prevlečieme kokosový špagát. Z vnútornej strany na špagáte urobíme uzol. Jednoduché úchyty nám poslúžia na uchopenie a prenos nádoby.

10. NÁTER

Lakový náter

Na celý povrch mozaiky nalejeme alebo štetcom nanesieme jemnú vrstvu lesklého bezfarebného laku na kameň – kúpime ho aj v obchodoch s farbami. Po uschnutí nanesieme druhú vrstvu laku.

11. HOTOVO

Hotový stolík

Prenosný ministolík máme hotový. Pohodlne si naň postavíme pohár s čajom či kávou, na rýchle občerstvenie pri práci v skleníku, na terase, balkóne alebo v záhone.

Tip autorky: 

Mozaikou si môžete vyzdobiť nielen rovný povrch stola či stoličky, ale aj iné veci, napríklad krhlu, črepníky či plechový sud na vodu. V tomto prípade je ideálne použiť na mozaiku zvyšky z keramických kachličiek, ktoré v obchodoch vyhadzujú ako nepredajný tovar.

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: Lucia F. Valkovičová
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky