Trápia vaše ruže choroby a škodce? Týchto 6 krokov k zdravým ružiam odporúča Martin Čurda

  • 05.01.2022

Veľmi sa mi páčia ruže, a určite otázku tohto typu dostávate často. Mám niekoľko kríkov ruží, a hoci vždy krásne zakvitnú a kvitnú až do novembra, veľmi často ich napádajú vošky, ale aj rôzne choroby. Viete mi poradiť, ako ich celkom jednoducho udržať zdravé?

Ruže v záhrade, kovová záhradná stolička

Ďakujem za dôveru, nie som odborník na ruže, tým je na Slovensku napríklad pán Glváč a iní. No podľa toho, čo som s ním vašu otázku konzultoval, možno zásady „zdravej ruže“ zhrnúť do niekoľkých bodov:

1. Výsadba

Dobrú kondíciu ružiam zabezpečíme už pri vysádzaní. Teda v prvom rade tým, že ruže sadíme na slnečné stanovište a do humóznej, ale priepustnej pôdy.

2. Vhodní susedia

V druhom rade aj vhodným podrastom. Skvelými „sparing partnermi“ ruží sú levandule, šalvie, alchemilky, kocúrniky, čiže druhy, s ktorými si ruže nekonkurujú, ale, naopak, „dobre si rozumejú“.

3. Pravidelný rez

V treťom rade zabezpečíme dobrú zdravotnú kondíciu pravidelným rezom. Odstraňujeme odumreté, omrznuté či napadnuté časti včas, a to až do zdravého dreva.

4. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Po štvrté, pravidelne odstraňujeme aj odkvitnuté či, ešte lepšie, práve odkvitajúce kvety. Tie sa totiž najmä počas vlhkej a teplej jesene môžu stať útočiskom pre spóry húb, a tým aj potenciálnym ohniskom nákazy hubovým ochorením v nasledujúcej sezóne.

5. Výživa

Piaty bod je výživa. Je veľmi dôležitá, keďže mnohé odrody ruží nasadzujú kvetné puky ako bláznivé. Hnojíme vyzretým kompostom, alebo ak chceme použiť granulát, siahneme po viaczložkovom dlhopôsobiacom hnojive, aby mali ruže vyváženú výživu a dostatok mikroelementov.

6. Ochrana pred zimou

Šiesty bod, ochrana v zime. Úplne ideálne je, ak ruže na zimu nastelieme vyzretým kompostom z vlastnej záhradky, ktorý v zime chráni ich bázu pred vymrznutím a na jar v období dažďov uvoľňuje do pôdy prirodzenú koncentráciu živín.

Dúfam, že vám to aspoň trocha pomôže. Prajem vám veľa úspechov a mnoho ďalšej radosti pri pestovaní ruží.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov