Martin Čurda radí: Roztočce na anjelských trúbach. Čo s tým?

  • 12.09.2020

Manželka má krásne anjelské trúby, ktoré každý rok na zimu schovávame do pivnice a potom v lete znova na terase krásne zakvitnú. Toto leto sme si všimli, že sa im veľmi nedarí a niektoré listy im žltnú, dokonca aj opadávajú.

Vody majú toľko, ako po iné roky, aj hnojivo používa manželka rovnaké ako vždy a slnko ich určite nespálilo, to vyzerajú listy inak. Neviete, čo sa im mohlo stať?

Anjelské trúby

Ťažko určiť takto na diaľku, ale podľa opísaných príznakov a podľa toho, že píšete, že sa podmienky stanovišťa ani režim zalievania, hnojenia nezmenili, myslím si, že ide o napadnutie roztočcami. Je to v lete inak časté ochorenie viacerých druhov rastlín, hlavne tých, ktoré majú rady slnko. Možno ste zachytili na listoch či stonkách, ale aj na kvetoch malé bledučké pavúčiky, ktoré sú také drobné, že sa musíte dobre prizrieť, aby ste rozoznali štyri páry nôh. Ak sú rozšírené masívne, dokážu na jednej rastline prebývať až tisícky týchto roztočcov.

Z rastlín sajú šťavy, a tým ich oberajú o životnú silu, preto ak sa ich vyskytuje na stonke či liste viac, tento list stráca farbu, postupne odumrie a odpadne.

Ochrana proti nim je celkom jednoduchá – postrek systémovým insekticídom, ktorý použijeme v cykle aspoň dvakrát po sebe. Ak sa chceme chémii vyhnúť, prípadne nie je populácia roztočca až taká alarmujúca, môžeme rozrastanie populácie výrazne znížiť tým, že budeme rastliny pravidelne rosiť. Roztočce sa totiž ideálne šíria v teplom a suchom vzduchu.

Umiestnenie rastlín do prievanu a pravidelné rosenie je zároveň aj veľmi účinná prevencia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky