Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí
Okrem bežných kultivarov so zelenými listami existujú i kultivary, ktoré vynikajú zaujímavou ružovou alebo smotanovo bielou farbou kvetu a nádhernými tmavo bordovými listami.
Tieto opadavé kry svojim sfarbením z diaľky doslova žiaria. Sú rovnako, ako zelené kultivary, nenáročné na podmienky pestovania. Vyhovuje im akékoľvek stanovište, znesú priame slnko, no darí sa im i v podraste vyšších stromov v tieni. Darí sa im v dobre priepustných, hlinitých pôdach obohatených o vápnik.
Na čo si dať pozor pri výsadbe
Najvhodnejším obdobím na výsadbu do voľnej pôdy je jar, prípadne jeseň, aby rastlina stihla dobre zakoreniť pred prvými mrazmi. Sadíme ju do dobre pripravenej jamy, do ktorej dáme záhradnú zeminu. Pri výsadbe dbáme na to, aby koreňový krček bol tesne pri povrchu zeminy. Zalievame mierne, tak, aby sme rastlinu nepremokrili, nakoľko by jej mohli začať odhnívať korene.
Táto baza je plne mrazuvzdorná, znesie teploty pod cca -30 °C. Mladé vsadené rastliny je napriek tomu vhodné prvé roky po výsadbe chrániť pred vymŕzaním zakrývaním. Rozmnožuje sa veľmi jednoducho – potápaním, odrezkami, prípadne výsevom semien (výsev semien je pomerne zdĺhavý, preto sa v domácich podmienkach často nevyužíva, nakoľko nové rastliny môžu stratiť svoje pôvodné vlastnosti). Dobre znáša rez, docielime ním vytvarovanie a zahustenie rastliny.
Plody sú jedlé
Kvitne v máji, ružovkavo-fialovými alebo smotanovo bielymi kvetmi (farba kvetu záleží od kultivaru), z ktorých sa v jeseni vyvinú jedlé plody.
Z dozretých plodov sa vyrába víno, alebo vynikajúci lekvár. Kvety sú využiteľné rovnako ako pri klasickej zelenej baze – na sušenie, čaj, džem, limonády, kompóty, sirupy… Obsahujú množstvo vitamínov a stopových prvkov, majú liečivé účinky, rovnako ako zelená baza.
Ktorý kultivar si vybrať?
Baza čierna ´Black Lace“
K najkrajším a u nás dostupným kultivarom patrí Baza čierna ´Black Lace“ (Sambucus nigra „Black Lace“) – čierna čipka. Tento kultivar rastie pomerne rýchlo, v dobrých podmienkach dorastá do výšky cca 2,5 -3 m. Je pomerne mohutný, hustý, šírka rastliny v dospelosti je okolo 2 -2,5 m.
Má nádherné súkvetia ružových kvetov, z ktorých sa vytvoria čierne plody. Vďaka svojim nádherným tmavým listom je tento kultivar využívaný ako solitér, no i pre skupinové výsadby, kde tmavým sfarbením dokáže vytvoriť nádherný kontrast s inými drevinami (napr. spiraeami). Zároveň je čoraz častejšie využívaný i na živé ploty (vhodná rastlina na jedlé živé ploty).
Baza čierna ´BLACK TOWER®
Ďalším nádherným kultivarom je Baza čierna ´BLACK TOWER®´ (Sambucus nigra ´BLACK TOWER®´) – čierna veža. Tento kultivar je vďaka svojmu menšiemu a kompaktnému vzrastu vhodný do menších záhrad, no často sa pestuje i v nádobách. Rastie veľmi pomaly, má kompaktný štíhly tvar, dorastá do výšky okolo 2 m. Dobre znáša rez.
Má výrazne strihané listy, sýtej tmavobordovej farby, ktorá miestami prechádza až do takmer čiernej farby. Kontrast listom tvoria bielo ružové kvety, ktoré začínajú kvitnúť v máji a majú výraznú citrónovú vôňu. V jesennom období sa z nich vytvárajú tmavé čierne plody, ktoré sú využiteľné rovnako ako pri predchádzajúcom kultivare.
Choroby a škodce
Všetky rastliny čiernej bazy sú odolné, nenáročné na pestovanie. No pri premokrení, príp. veľmi silne kyslej pôde, prípadne prehustenom poraste môžu trpieť múčnatkou alebo antraknózou. Vtedy je vhodné ošetriť ich prípravkom proti hubovým chorobám. Niekedy sa na rastlinách môžu vyskytnúť vošky, rastlinu ošetríme prípravkom proti cicavým a žravým škodcom.
Text: Text: Ing. Jarmila Králová, PhD., Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte zahradkari. Verim, ze sa tu najde odbornik aj na vlasske orechy. Vsade na…