Jedlá alternatíva: Ovocný živý plot sa hodí do každej záhrady

  • 04.01.2018

Obľúbenou alternatívou múrov sú živé ploty. Do záhrady vnášajú prvok života a príjemnú zeleň. Pod pojmom živý plot si však nemusíme predstaviť iba fádny zástup tují. Živý plot môže vyzerať aj celkom inak, hýriť farbami a dokonca prinášať úrodu.

Muchovník
Muchovník

Takéto vlastnosti má živý plot z ovocných drevín. Spĺňa funkciu prirodzeného predelu a prináša úrodu, ktorú vieme v kuchyni všestranne zúžitkovať. Na tento účel sa výnimočne hodia rôzne druhy bobuľovín, ktoré navyše slúžia v zimnom období aj ako neoceniteľný zdroj potravy pre užitočné vtáctvo. Sýkorky aj ďalšie spevavce sa nám za túto službu odvďačia očistením konárov od vajíčok vošiek a iného škodlivého hmyzu.

Dobrý sused

Už pri zakladaní takéhoto plotu musíme zvážiť, koľko priestoru mu vieme vyčleniť, čo od neho očakávame a aké ďalšie funkcie má spĺňať. Pokiaľ ide o plot od „dobrého suseda“, tak môžeme zvoliť umiernenejšie rastúce alebo prísne tvarované ovocné druhy, cez ktoré sa dá aj bezproblémovo prechádzať.

Takto môžeme ako alternatívu bežného plota vybudovať na pomedzí pozemkov jednoduchú opornú drôtenku, na ktorej budeme pestovať niektorý ovocný druh. Na tento účel sú vhodné černice a malinočernice, rovnako vinič alebo aktinídie či schizandra čínska. Na drôtenke môžeme pestovať aj štíhle či superštíhle vretená jabloní, veľmi esteticky pôsobia najrozmanitejšie kordóny či palmety.

Černice
Černice

Zlý sused

Pokiaľ potrebujeme vybudovať živý plot od „zlého suseda“, použijeme viac zahusťujúce ovocné kry, ktoré vytvoria nepreniknuteľnú bariéru. Na tento účel sú vhodné zmiešané výsadby viacerých ovocných druhov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a spoločne vytvárajú zaujímavý estetický efekt.

Použiť sa tu dajú napríklad klasické trnky, šípky, rôzne odrody plodových ruží, drieň, záplava odrôd rakytníka rešetliakového, liesky, baza čierna či maliny. Tieto voľne rastúce živé ploty sa dajú doplniť tiež rôznymi vyššími ovocnými druhmi, ako sú napríklad hlohy, mišpuly či jarabiny.

Ruža
Ruža

Pravdou je, že tento druhý spôsob živého plota je presa len vzrastnejší, vyžaduje viac priestoru a určený je preto skôr do poľných či parkových výsadieb, ako i väčších záhrad. Popri svojom primárnom určení prispieva takýto prirodzený biokoridor k zachytávaniu prachu z polí a výrazne tiež obmedzuje hluk. Takéto voľne rastúce živé ploty majú svoj význam z hľadiska hniezdenia vtákov. Poskytujú tiež úkryt užitočným stavovcom, ako sú jež či jašterice.

Trnka
Trnka

Tvarované živé ploty

Sú presne také, ako ich poznáme. Rozdiel je iba v tom, že na výsadbu nepoužijeme vtáčí zob, krušpán či tuju, ale opäť siahneme po niektorom ovocnom druhu, ktorý túto úlohu zvládne. Medzi vhodných adeptov jednoznačne patria driene, muchovníky a arónia čiernoplodá. Na rez reagujú veľmi dobre, vďaka čomu si z nich vieme bezproblémovo vybudovať vyššie aj nižšie tvarované živé ploty. Pridaná hodnota vo forme jesennej úrody je milou odmenou za celoročnú starostlivosť.

Arónia
Arónia

Pokiaľ sa rozhodneme pre výsadbu živého plota, výber vhodnej dreviny je každopádne len a len na nás. Pamätajme však na to, že popri osvedčených okrasných druhoch z farebných katalógov tu máme aj množstvo nenápadných ovocných druhov, ktoré sa na tento účel dajú použiť minimálne rovnako úspešne a ktoré nám poskytnú navyše ešte pridanú hodnotu vo forme zdravej úrody.

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke