Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady?

 • 03.08.2022

Vôňa. Dokáže nás zastaviť a „prinútiť“ vnímať prítomný okamih. Preto sa pri výbere rastlín zameriame nielen na atraktivitu kvitnutia, ale aj na vône, ktoré nás oslovia.

žena ovoniavajúca ruže
Foto: Shutterstock

Pokiaľ sa chystáme na výsadbu rastlín, aromatické druhy kombinujeme s citom. Napríklad v blízkosti posedenia sú dobrou voľbou druhy s jemnou bylinnou a sviežou vôňou. Rastliny s výraznými až vtieravými tónmi potom radšej vysadíme do väčšej vzdialenosti od okna či odpočinkovej terasy, vánok nám ich priveje v zriedenej koncentrácii.

Levandule, ruže, šalvie, orgovány, konvalinky a iné sú rastliny, ktoré sú veľmi dobre známe pre svoju vôňu. Rozšírte si paletu vôní aj prostredníctvom týchto ďalších druhov.

Perovskia (Perovskia atriplicifolia)

Perovskia
Perovskia, foto: Shutterstock

V našich podmienkach sa perovskia niekedy označuje za trvalku, ide však o opadavý ker, ktorý na jar vyžaduje hlboké zmladenie. Zaujme špecifickým metlovitým vzhľadom aj striebristými listami. Počas leta sa na vetvách objavia drobné modré kvietky. Celá rastlina výrazne vonia po živici a aromatických bylinách.

 • Obdobie kvitnutia: VIII. až X.
 • v. × š.: 1,5 × 1,2 m

Bradavec klandonský (Caryopteris × clandonensis)

Bradavec klandonský
Bradavec klandonský, foto: Shutterstock

Tento opadavý ker si záhradníci obľúbili hlavne pre jeho intenzívne jesenné kvitnutie a minimálne nároky na pestovanie. Jasne modré kvety lákajú hlavne včely a čmeliaky. Celá rastlina vonia po bylinách a korení. Spoľahlivo rastie na plnom slnku aj v suchšej a chudobnejšej pôde. Na jar potrebuje zmladiť.

 • Obdobie kvitnutia: VIII. až IX.
 • v. × š.: 0,5 – 1 × 0,5 – 0,8 m

Zemolez ovíjavý (Lonicera periclymenum)

Zemolez ovíjavý
Zemolez ovíjavý, foto: Shutterstock

Je to pomerne bujne rastúca opadavá liana so žltobielo-červenými kvetmi s výrazne sladkastou medovou vôňou. Kvety sú veľkým lákadlom pre opeľovače, najmä včely. Ideálny druh na pergoly, treláže aj altány. Najlepšie porastie na slnku aj v polotieni, v tieni menej kvitne.

 • Obdobie kvitnutia: VI. až VII.
 • v. × š.: 5 × 2,5 m

Monarda dvojmocná (Monarda didyma)

Monarda dvojmocná
Monarda dvojmocná

Sýto červené kvety zaujmú už na diaľku. Celá rastlina vonia po citrusoch s prímesou bergamotu, vďaka čomu je veľmi obľúbená na prípravu bylinných čajov. Potrebuje dosť miesta, keď narazí na prekážku, prestáva rásť a ustupuje. Najlepšie rastie na plnom slnku v hlbokej a na živiny bohatej pôde.

 • Obdobie kvitnutia: VI. až IX.
 • v. × š.: 0,7 – 1 × 0,5 m

Agastache (Agastache hybrida)

agastache
Agastache, foto: Shutterstock

Aj keď sa agastache často označuje za trvalku, je to skôr letnička, ktorá sa veľmi ochotne na stanovišti vysieva, takže sa v záhrade každý rok objaví na inom mieste. Modrofialové kvetenstvo vonia výrazne po aníze a je lákadlom pre všetky opeľovače. Rastie aj v chudobnejšej pôde na slnku, aj bez pravidelnej zálievky.

 • Obdobie kvitnutia: VII. až IX.
 • v. × š.: 0,8 – 1,2 × 0,6 m

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)

Valeriána lekárska
Valeriána lekárska, foto: Shutterstock

Obľúbená liečivka sa používa hlavne na výrobu kvapiek na ľahké zaspávanie, ale aj proti kašľu. Počas leta vyrastajú z dlhých stoniek ružovkasté kvetenstvá s extrémne výraznou, sladkou až trochu vanilkovou vôňou. U senzitívnych jedincov vôňa vyvoláva nevoľnosť, s čím treba dopredu počítať.

 • Obdobie kvitnutia: VI. až VIII.
 • v. × š.: 1,5 – 2 × 0,4 – 0,6 m

Okrasný tabak (Nicotiana x sanderae)

Okrasný tabak
Okrasný tabak, foto: Shutterstock

Farebná škála kvetov jednoročného tabaku sa pohybuje od čisto bielej cez žltú a ružovú až po temne červenú. Veľkou výhodou je, že kvitne aj v noci a vďaka svojej jemnej a sladkej vôni je lákavý pre nočné motýle. Je dostupný v množstve odrôd od nízkych kompaktných rastlín až po viac ako meter vysoké rastliny.

 • Obdobie kvitnutia: VII. až IX.
 • v. × š.: 0,4 – 1,2 × 0,4 – 0,8 m

Skrutec peruánsky (Heliotropium arborescens)

Skrutec peruánsky
Skrutec peruánsky, foto: Shutterstock

Americká rastlina vo svojej domovine rastie ako mohutný ker. Keďže neprežije našu zimu, pestuje sa u nás ako letnička. Názov získal podľa toho, že listy skrúca – otáča za slnkom. V júni rozkvitá sýtomodrými kvetmi s výrazne sladkastou vanilkovou vôňou. Najlepšie rastie na slnku v kvalitnej živnej pôde.

 • Obdobie kvitnutia: VI. až VIII.
 • v. × š.: 0,5 – 0,7 × 0,4 m

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?